Neseniai paskambino draugas ir pasakė: „Erkės skraido! Būkite atsargūs ” . Kokios erkės kur skrenda? Juk dažniausiai sėdžiu namuose, bet gamtoje stengiuosi neiškišti plikos kojos iš po kelnių. Tiesa, įspėjimas man kėlė nerimą. Ir ne veltui, nes anądien į mano butą atskrido amofilija. Tai smėlinė vapsva, kurios mano regione apskritai nėra. Pasakyti, kad buvau įsitempusi, reiškia nieko nepasakyti!
Dabar išsiaiškinkime, kokios tai yra skraidančios erkės ir ar turėtume jų bijoti. Tiek apie klimato kaitą!
Erkės skraido
Vasaros sezono metu erkių problema ypač aktuali. Juk kuo lauke karščiau, tuo aktyviau šie vabzdžiai ieško, iš ko pasipelnyti. Išėjus į lauką, visų pirma reikia susirūpinti savo saugumu ir imtis visų būtinų priemonių, kad nebijotumėte erkės įkandimo.
Bet kaip dėl skraidančių erkių? Pastaruoju metu visi apie juos kalba. Tiesą sakant, skraidančių erkių nėra. Jie dažnai painiojami su kitu vabzdžiu, būtent elnių kraujasiurbiu. Vizualiai tai tikrai primena erkę, bet su sparneliais. Taigi tarp žmonių tapo populiaru ją vadinti skraidančia erke.
Tačiau šių vabzdžių nereikėtų painioti. Elnio kraujasiurbis neviršija 0,5 centimetro dydžio. Ji turi plokščią rudai juodą kūną ir 2 ilgus skaidrius sparnus. Šis parazitas taip pat turi 6 storas kojas, primenančias musės kojas. Tačiau paprastos erkės priskiriamos voragyviams ir turi 8 kojas.

Paprasta erkė sėdi krūmuose ar žolėje ieškodama savo aukos. Elnias kraujasiurbis yra ore kartu su savo broliais. Paprastai vabzdžiai skraido pulkais, todėl juos lengva pamatyti iš toli. Labai karštu oru jie aptinkami miško pakraščiuose. Prieš nusileisdamas ant aukos, parazitas kelis kartus apskrenda aplink jį. Tai suteikia jums šiek tiek laiko reaguoti.
Ką daryti, jei įkando
Iš elnio kraujasiurbio įkandimo nieko gero negalima tikėtis. Vabzdys gali perduoti infekciją ir kitas ligas žmonėms ar gyvūnams. Įkandimo vietoje dažnai atsiranda patinimas ir bėrimai. Alergiški žmonės turėtų būti ypač atsargūs. Parazitas mieliau įkanda žmogui į kaklą, o tada, naudodamas savo kojas, turinčias patogius kabliukus pritvirtinti prie aukos, per plaukus juda ant galvos.

Kai tik vabzdys nusileidžia ant kūno, jis numeta sparnus ir prilimpa prie odos. Tada ieškoma giminaičių, kurių reikia reprodukcijai. Patelė deda kiaušinėlius tiesiai ant aukos, o tada jie patenka į žemę, kur toliau bręsta.

Jei jus ar jūsų augintinį įkando elnio kraujasiurbis, nedelsdami kreipkitės į specialistą. Kai keliaujate, prasminga atvėsinti įkandimo vietą. Vabzdį nuo kūno galite pašalinti pincetu, lipnia juostele ar specialiomis utėlių šukomis. Galite maudyti savo augintinį – elnio kraujasiurbė nemėgsta vandens.
Tačiau yra ir gerų naujienų. Šių vabzdžių skaičius tiesiogiai priklauso nuo elnių ir briedžių skaičiaus jūsų regione. Nors parazitas puola ir kitus miško gyventojus, o kartais net paukščius. Kalbant apie žmones, kraujasiurbiai aštriai reaguoja į judėjimą ir dažniau savo aukomis pasirenka suaugusiuosius nei vaikus. Jiems svarbus aukos dydis.
Vienaip ar kitaip, būdami miške, būkite labai atsargūs ir atkiškite ausis. Kraujasiurbio poveikis žmogaus organizmui iki galo neištirtas. Taigi nenoriu daugiau susitikti su šiuo parazitu.
