Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas antradienį paskelbė apie naują pasiūlymą turtingiems užsieniečiams: JAV pradės pardavinėti „auksines korteles“, kurios suteiks teisę gyventi, dirbti šalyje ir atvers kelią į pilietybę. Mainais už šias privilegijas, būsimi kortelės turėtojai turės sumokėti 5 milijonus dolerių, praneša CNN.
„Mes ketiname parduoti „auksines korteles“ – tai tarsi „žalioji kortelė“, tik su daugiau privilegijų ir galimybių. Už 5 milijonus dolerių žmonės galės gauti šią kortelę, kuri ne tik suteiks teisę gyventi ir dirbti JAV, bet ir taps keliu į pilietybę“, – sakė Trumpas iš Ovaliojo kabineto.
Pasak jo, kortelės pradės būti pardavinėjamos per dvi savaites, ir, jei paklausa bus didelė, tokių kortelių gali būti parduota milijonai.
Paklaustas apie galimybę parduoti „auksines korteles“ Rusijos oligarchams, Trumpas atsakė: „Taip, galbūt. Pažįstu kelis rusų oligarchus, kurie yra labai malonūs žmonės“. Prezidentas pridūrė, kad, nors šie oligarchai „nebe tokie turtingi kaip anksčiau“, jis nemanė, kad jiems būtų sunku sumokėti 5 milijonus dolerių.
Pasiūlymas pakeis senąją EB-5 imigrantų investuotojų vizų programą, pagal kurią užsieniečiai, investavę tam tikrą sumą į JAV projektus, galėdavo gauti imigranto vizą. Trumpas pabrėžė, kad nauja „auksinė kortelė“ bus skirta tik „nuostabiems pasaulio piliečiams“, kurie pereis griežtą patikrą.

„Tai pakeis EB-5 programą, kuri leido investuoti į JAV projektus ir už tai gauti vizas. Norėdami gauti „auksinę kortelę“, žmonės turės investuoti pinigus į darbo vietų kūrimą JAV, o patikrą atliks atitinkamos institucijos“, – paaiškino Trumpas.
EB-5 programa buvo sukurta 1992 metais ir suteikė galimybę užsieniečiams investuoti 1,05 mln. dolerių (arba 800 tūkst. dolerių į ekonominių sunkumų turinčias zonas) ir mainais gauti „žaliąją kortą“. Su Trumpu ir jo šeima susijusios įmonės taip pat pasinaudojo šia programa, kad finansuotų didelius nekilnojamojo turto projektus.
Vis dėlto EB-5 programą kritikuoja tiek demokratų, tiek respublikonų Kongreso nariai, kurie mano, kad ji nepasiekė savo tikslų. 2019 m. Trumpas padidino minimalią investicijų sumą, tačiau šis pakeitimas buvo panaikintas 2021 m. dėl teisinių priežasčių.
2022 m. Joe Bideno administracija dar kartą atnaujino EB-5 programą ir pakėlė minimalią investicijų sumą.
