Ukraina siūlo kartu su Baltijos šalimis ir Lenkija kurti branduolinį ginklą

Ukraina svarsto idėją kartu su Baltijos šalimis, Lenkija ir kitomis europinėmis valstybėmis kurti bendrą branduolinio ginklo programą. Apie tai interviu BBC kalbėjo Ukrainos mokslų akademijos viceprezidentas, raketų ir kosmoso pramonės pradininkas Volodymyras Horbulinas. Jo teigimu, tai galėtų tapti atsaku į nuolatinę grėsmę iš Rusijos Federacijos pusės.

„Turime ieškoti sąjungininkų, su kuriais galėtume kartu plėtoti branduolinių ginklų projektą. Susivienijus su tokiomis šalimis kaip Lenkija ar Baltijos valstybės, galėtume žengti šį žingsnį“, – kalbėjo V. Horbulinas, atsakydamas į klausimą apie galimą branduolinio arsenalo atkūrimą, kurio Ukraina atsisakė pasirašydama Budapešto memorandumą 1994 metais.

Jis pabrėžė, kad Vakarų Europos valstybės jaučia nuolatinį spaudimą iš Maskvos, todėl bendra branduolinė iniciatyva būtų ne puolamoji, o atgrasomoji priemonė.

„Ne viena Ukraina“: siūlo kurti tarptautinį branduolinį klubą

Kariuomenės, konversijos ir nusiginklavimo tyrimų centro vadovas Valentinas Badrakas pritaria Horbulinui. Jis pabrėžia, kad branduolinis ginklas būtų naudojamas tik atgrasymo tikslams – karas, anot jo, toliau vyktų konvenciniais ginklais.

„Tai nebūtų tik Ukrainos projektas. Kalbame apie strateginį bendradarbiavimą tarp Ukrainos, Didžiosios Britanijos, Lenkijos, Baltijos šalių – visų, kurios realiai jaučia karinį pavojų. Toks branduolinis klubas galėtų kurti ginklą, kuris sustiprintų visos Europos saugumo architektūrą“, – sakė V. Badrakas.

Jis taip pat iškėlė idėją, kad Ukraina galėtų kurti vadinamuosius „ketvirtos kartos“ branduolinius ginklus – ne strategines raketas, bet, pavyzdžiui, modernizuotą versiją termobranduolinės bombos, analogiškos JAV B61.

Signalai iš Kyjivo: NATO ar branduolinis kelias

Idėja, kad Ukraina gali imtis branduolinio kelio, nėra nauja. 2024 m. rudenį leidinys Bild, remdamasis aukštu Ukrainos pareigūnu, skelbė, kad šalis turi visus išteklius per kelias savaites sukurti branduolinę bombą.

Taip pat skaitykite:  Kokie maisto produktai turi daug augalinių baltymų ir padeda išlaikyti figūrą?

Prezidentas Volodymyras Zelenskis tuo metu viešai pareiškė, jog jei Ukraina nebus priimta į NATO, gali būti svarstomas savarankiškas branduolinio ginklo vystymas.

Tą pačią kryptį lapkritį patvirtino ir The Times, cituodama Ukrainos gynybos ministerijos ataskaitą. Joje teigiama, kad Ukraina sugebėtų per kelis mėnesius pagaminti plutonio pagrindu sukurtą užtaisą, galintį sunaikinti karinį objektą, tokį kaip aviacinė bazė. Tai būtų technologija, artima istorinės JAV bombos „Fat Man“ koncepcijai.

Kol kas Vakarai į šiuos pareiškimus reaguoja atsargiai, tačiau Ukrainos signalas aiškus – jei europinė ir transatlantinė bendruomenė nesiims ryžtingų veiksmų saugumo srityje, Kyjivas ieškos alternatyvų. Ir viena iš jų – branduolinis kelias.

87
Patiko? Pasidalink! Ačiū.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas