12 mirtinų infekcinių ligų, nuo kurių apsaugo skiepai

Nuo 1796 m., kai Edwardas Jenneris sukūrė pirmąją vakciną, skiepijimas iš pagrindų pakeitė visuomenės sveikatą. Jis apsaugojo milijardus žmonių visame pasaulyje nuo pavojingų ir mirtinų virusinių ligų, netgi sėkmingai išnaikino tokias ligas kaip raupai ir galvijų maras. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, vien per pastaruosius 50 metų vakcinos visame pasaulyje išgelbėjo 101 milijoną vaikų gyvybių, skelbia „Deutsche Welle“ (DW).

Remiantis PSO rekomendacijomis, kiekvienas vaikas turi būti paskiepytas nuo šių 12 ligų: tuberkuliozės, hepatito B, poliomielito, difterijos, stabligės, kokliušo, Haemophilus influenzae B infekcijos, pneumokokinės infekcijos, rotaviruso, tymų, raudonukės ir žmogaus papilomos viruso.

Yra ir kitų, neprivalomų, skiepų, padedančių apsisaugoti nuo tokių ligų kaip sezoninis gripas, COVID-19 ir erkinis encefalitas.

Tačiau kurias vakcinas po tam tikro laiko reikia kartoti, o kurios užtikrina apsaugą visam gyvenimui? Ir kada reikėtų pasiskiepyti, kad apsauga būtų veiksmingiausia?

MMR vakcina nuo tymų, kiaulytės ir raudonukės

Keliose šalyse, įskaitant JAV, 2000 m. buvo paskelbta, kad tymai išnaikinti. Tačiau daugelyje regionų vakcinacija sumenko žemiau 95 proc. imunizacijos tikslo, kuris yra būtinas, kad populiacijoje būtų pasiektas visuotinis imunitetas. Todėl tymai grįžta – visame pasaulyje fiksuojami šios ligos protrūkiai.

Nuo tymų, kiaulytės ir raudonukės apsaugo atskiros vakcinos, tačiau jos dažnai sujungiamos į vieną, vadinamąją MMR vakciną.

MMR vakcina paprastai sušvirkščiama dviem dozėmis ir rekomenduojama vaikams nuo šešių mėnesių amžiaus. Ji laikoma 96 proc. veiksminga nuo tymų, 86 proc. – nuo kiaulytės ir 89 proc. – nuo raudonukės.

Faktai trumpai:

  • Skiriama nuo šešių mėnesių amžiaus.
  • Reikalingos dvi dozės, kad būtų užtikrinta apsauga visam gyvenimui.
  • PSO rekomenduoja visus vaikus skiepyti nuo tymų ir raudonukės trivalente vakcina, kuri taip pat pasaugo ir nuo kiaulytės.

Infekcijos ir mirtingumo rodikliai

  • Daugelyje šalių atsinaujina tymų protrūkiai.
  • 2023 m. pasaulyje tymais užsikrėtė 10,3 mln. žmonių, 107 500 žmonių mirė.
  • 2022 m. užregistruoti 17 865 raudonukės atvejai.
  • Kasmet PSO pranešama apie 500 000 kiaulytės atvejų, tačiau daugumoje šalių apie šią ligą pranešti nereikia.

MMR vakciną sudaro gyvi susilpninti kiekvieną iš trijų tikslinių ligų sukeliantys virusai. Susilpninti virusai išmoko imuninę sistemą sunaikinti gyvą virusą, jei juo užsikrečiama. Vakcinoje yra smarkiai susilpnintos šių virusų versijos, todėl jie tampa taikiniais, kuriuos žmogaus imuninė sistema atpažįsta, į juos reaguoja per imuninį atsaką, tačiau sukelti ligą jiems neužtenka jėgų.

Priklausomai nuo MMR vakcinos tipo, joje taip pat yra stabilizatorių, pavyzdžiui, sorbitolio – natūralios kilmės medžiagos, dažnai naudojamos kaip dirbtinis saldiklis, emulsiklių ingredientams sujungti ir kartais nedidelių antibiotikų pėdsakų.

BCG (lot. Bacillus Calmette-Guerin) vakcina nuo tuberkuliozės

BCG vakcina rekomenduojama tose pasaulio dalyse, kuriose yra didelis tuberkuliozės (TB) paplitimas. Ja vaikai skiepijami ir Lietuvoje. Tuberkuliozė yra bakterinė liga, kuria žmonės užsikrečia jau tūkstančius metų. Galima teigti, kad ji yra didžiausia žudikė iš visų pasaulyje paplitusių infekcinių ligų.

Faktai trumpai

  • Viena dozė skiriama vos tik kūdikiui gimus.
  • Apsaugo nuo tuberkuliozės.
  • Apsaugo tik vaikus maždaug iki penkerių metų nuo pirminės tuberkuliozės, kuri labai skiriasi nuo suaugusiųjų ir paauglių tuberkuliozės.
Taip pat skaitykite:  Kas atsitiks, jei pritūpsite 100 kartų per dieną: kaip pasikeis jūsų kūnas

Infekcijos ir mirtingumo rodikliai: 2023 m. pasaulyje tuberkulioze užsikrėtė 10,8 mln. žmonių, o 2023 m. nuo jos mirė 1,25 mln.BCG vakciną 1900 m. Pasteuro institute Prancūzijoje sukūrė Albert`as Calmette`as ir Camille`is Guerinas. Jie pasiūlė perspektyvią bandomąją vakciną, kuri naudojama jau daugiau kaip 80 metų. Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, JAV ir Jungtinėje Karalystėje, sergamumas tuberkulioze yra žemas, todėl BCG vakcina į įprastinę vakcinacijos schemą nėra įtraukta.

BCG vakcinoje yra susilpninta (nesukelianti ligos) versija bakterijos, kuri yra gimininga tuberkuliozę sukeliančiai bakterijai. Paprastai skysta vakcina užtepama ant žasto ir toje vietoje praduriama oda, kad ji įsigertų į organizmą.

HBV vakcina nuo hepatito B

Yra keli hepatito tipai, tačiau hepatito B (HBV) potipis yra ypač pavojingas, nes sukelia kepenų ligas ir gali sukelti vėžį.

Faktai trumpai

  • Skiriama vos tik kūdikiui gimus.
  • Apsaugo nuo hepatito B.
  • Tikėtina, kad užtiktina apsaugą visam gyvenimui.

Infekcijos ir mirtingumo rodikliai: PSO skaičiavimais, lėtiniu hepatito B virusu užsikrėtę 296 milijonai žmonių, o per metus nuo šios ligos miršta apie 820 000 žmonių. Mirtis dažniausiai ištinka dėl ligos sukeltų komplikacijų, tokių kaip kepenų cirozė ir vėžys.

Hepatito B virusas pažeidžia kepenis ir gali būti perduodama iš motinos vaikui gimstant, per lytinius santykius ir kūno skysčius, taip pat per adatas.

Hepatito B vakcina rekomenduojama skiepyti vaikus visame pasaulyje. Vakcinos protokolą sudaro kelios dozės, kurių pirmoji sušvirkščiama vos kūdikiui gimus. Ji taip pat rekomenduojama kaip prioritetinė vakcina pacientams, kuriems reikia kraujo perpylimo, dializės ir diabeto gydymo, organų recipientams ir sergantiems kepenų ligomis, ŽIV ar hepatitu C.

Vakcinos sudėtyje yra inaktyvuoto hepatito B paviršiaus antigeno – viruso išorėje esančios molekulės, kurią atpažįsta žmogaus imuninės ląstelės. Vakcina gaminama įterpiant šio antigeno genetinį kodą į mielių ląsteles ir derinant jį su vakcinos veiksmingumą didinančiomis sudedamosiomis dalimis.

Vakcinos nuo poliomielito

Kadaise poliomielitas buvo pražūtinga liga, galėjusi sukelti paralyžių ir mirtį. Skiepijimo kampanijos praktiškai išnaikino šį virusą, tačiau tam tikrose pasaulio dalyse mažėjančios vakcinacijos apimtys kelia pavojų, kad tam tikros šios ligos formos gali sugrįžti.

Faktai trumpai

  • Skiriama kūdikiams nuo šešių savaičių amžiaus.
  • Vaikams paprastai reikia keturių dozių, kad susiformuotų apsauga visam gyvenimui.
  • Dvi dozės suaugusiesiems suteikia maždaug 90 proc. apsaugą nuo poliomielito.
  • Nuo poliovirusų apsaugo tiek gyvos, tiek inaktyvuotų virusų vakcinos.

Infekcijos ir mirtingumo rodikliai

  • Pasaulinės poliomielito likvidavimo iniciatyvos (GEI) duomenimis, 2024 m. iš oficialių pranešimų ir aplinkos šaltinių, pavyzdžiui, nuotekų tyrimų, buvo identifikuoti vos 867 poliomielito atvejai.
  • II ir III polioviruso tipai išnaikinti. Tik dviejose šalyse – Afganistane ir Pakistane – endemiškai paplitęs I polioviruso tipas.
  • Tokių rezultatų pasiekti padėjo 1988 m. pradėta pasaulinė sveikatos apsaugos kampanija, kuria siekiama išnaikinti poliomielitą, – nuo to laiko susirgimų visame pasaulyje sumažėjo 99 proc. PSO apskaičiavo, kad dėl šios kampanijos pavyko išvengti 1,5 mln. vaikų mirčių ir 20 mln. imobilizuojančio paralyžiaus atvejų.

Yra dvi poliomielito vakcinos: geriamoji „gyva“ vakcina (OPV) ir inaktyvuoto viruso vakcina (IPV).

IPV, kurią šeštajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje sukūrė JAV gydytojas Jonas Salkas, apsaugo nuo visų trijų tipų virusų.

Taip pat skaitykite:  Daugiau nebepirksiu šio 1 populiaraus vaisiaus: egzotinis vaisius, kuris gali turėti blogą poveikį regėjimui

OPV buvo sukurta auginant trijų tipų poliomielito virusus ne žmogaus ląstelėse ir juos susilpninus. Sulašinus vakcinos per burną, žmogaus imuninė sistema stipriai sureaguoja į silpnus virusus, kurie nepajėgia sukelti ligos.

Peroraliniu būdu suvartota vakcina nesukelia poliomielito paskiepytiesiems, tačiau kurį laiką jie su išmatomis išskiria virusą į aplinką, kur gali būti daug neskiepytų žmonių. Dėl to valdžios institucijos taip pat seka „vakcinos sukeltą poliomielitą“. Naujausi GEI duomenys rodo, kad 2024 m. buvo nustatyta apie 900 tokių atvejų, daugiausia Afrikoje ir Pietryčių Azijoje.

DTP vakcinos apsaugo nuo trijų infekcijų

Kartais vakcinos nuo kelių skirtingų infekcijų sujungiamos į vieną. Taip dažnai nutinka su vadinamosiomis DTP vakcinomis, kurios, priklausomai nuo šalies ir tikslinės grupės, būna įvairių sudėčių. Jos apsaugo nuo difterijos, stabligės ir kokliušo.

Faktai trumpai

  • Paprastai skiriama nuo šešių savaičių amžiaus.
  • Pirmosiomis dozėmis paprastai skiepijama nuo difterijos, stabligės ir kokliušo.
  • Imunitetui palaikyti reikalingi pastiprinamieji skiepai.

Infekcijos ir mirtingumo rodikliai

  • Remiantis PSO duomenimis, apie 30 proc. difterijos atvejų baigiasi mirtimi. 2023 m. pasaulyje užregistruota daugiau kaip 24 000 susirgimų šia liga.
  • Apskaičiuota, kad 2018 m. nuo naujagimių stabligės mirė 25 000 kūdikių. Per 30 metų šis skaičius sumažėjo 97 proc. 2023 m. pasaulyje užregistruota daugiau kaip 21 000 stabligės atvejų.
  • 2018 m. pasaulyje užregistruota daugiau kaip 151 000 kokliušo atvejų.

Skirtingai nuo kitų vakcinų, rekomenduojamų nuo kūdikystės, DTP vakcinas reikia kartoti visą gyvenimą, kad būtų užtikrinta nuolatinė apsauga nuo šias potencialiai mirtinas ligas sukeliančių bakterijų.

Difterijos ir stabligės vakcinose yra inaktyvuotų toksoidų, kuriuos gamina ligą sukeliančios bakterijos. Imuninė sistema išmoksta nukreipti dėmesį į šiuos toksinius produktus, o ne į pačias bakterijas.

Kokliušo vakcinos sudėtyje yra toksoidų arba susilpnintų ligos sukėlėjų, kitaip tariant, ne visa kokliušo bakterijos ląstelė, o tam tikri jos subvienetai, su kuriais imuninė sistema išmoksta kovoti.

Vakcina nuo rotaviruso

Rotavirusas yra dažna infekcija, kuria dauguma žmonių užsikrečia vaikystėje. Ji gali būti labai pavojinga naujagimiams, o sunkiais atvejais – mirtina.

Faktai trumpai

  • Paprastai skiriama nuo šešių savaičių amžiaus.
  • Priklausomai nuo vakcinos tipo, reikalingos dvi ar trys jos dozės.
  • Apsaugos trukmė skiriasi.

Infekcijos ir mirtingumo rodikliai

  • PSO duomenimis, kasmet dėl rotavirusinės infekcijos jaunesniems nei penkerių metų vaikams tenka 25 mln. ambulatorinių apsilankymų pas sveikatos priežiūros specialistus ir 2 mln. hospitalizacijų.
  • Tyrimų duomenimis, kasmet nuo rotavirusinės infekcijos miršta apie 300 000–500 000 vaikų.

Roto virusas sukelia įvairius simptomus, įskaitant viduriavimą, vėmimą ir karščiavimą. Vakcina nebūtinai apsaugo nuo rotavirusinės infekcijos, tačiau sumažina infekcijos sukeltos ligos trukmę ir sunkumą.

Vakcinos nuo roto viruso yra gyvos susilpnintos vakcinos, todėl jose yra susilpnintų virusų, į kuriuos reaguoja vaiko imuninė sistema.

Hib vakcinos nuo Haemophilus influenza

Haemophilus influenza yra bakterinė infekcija, kurios B potipis (Hib) laikomas pavojingiausiu. Nors šios bakterijos dažnai gali sukelti įvairias lengvas organizmo infekcijas, žinoma, kad Hib virusas gali tapti „invazinis“, užkrėsti kraują ir per jį išplisti į gyvybiškai svarbius organus, įskaitant nugaros smegenis, bei sukelti meningitą. Užsikrėtimas šiuo virusu taip pat gali baigtis plaučių uždegimu ir sepsiu.

Taip pat skaitykite:  Prognozuoja stiprią sezono audrą: netrukus Lietuvą užgrius galingas ciklonas Ole

Faktai trumpai

  • Nuo invazinės Hib infekcijos apsaugo vakcina, kuri skiriama nuo šešių savaičių amžiaus.
  • Ilgalaikis imunitetas, tačiau visapusės apsaugos trukmė nežinoma.

Infekcijos ir mirtingumo rodikliai: viename tyrime apskaičiuota, kad pasaulyje buvo 340 000 sunkių Hib infekcijos atvejų ir 29 800 vaikų mirčių. Nuo 2000 m. tokių atvejų sumažėjo 90 proc.

Hib vakcinos padėjo ženkliai sumažinti infekcijos atvejų skaičių visame pasaulyje, tačiau keturiose šalyse – Indijoje, Kinijoje, Nigerijoje ir Pietų Sudane – dėl menko imunizacijos lygio vis dar pasitaiko vaikų mirčių.

Skirtingų sudėčių Hib vakcinos yra konjugatai, t. y. sudėtingi Hib bakterijos cukrūs prijungiami prie kitų vakcinų molekulių, kad būtų sukurtas geresnis imuninis atsakas.

Konjuguota vakcina nuo pneumokokinės infekcijos

Streptococcus pneumoniae bakterija gali sukelti pneumokokinę infekciją.

Faktai trumpai

  • Vakcina skiriama nuo šešių savaičių amžiaus.
  • Apsaugo nuo pneumokokinės infekcijos. Imunitetas ilgalaikis, tačiau tiksli trukmė nežinoma.

Infekcijos ir mirtingumo rodikliai: duomenų apie pneumokokines infekcijas yra mažiau nei apie kitas ligas. 2015 m. pasaulyje buvo užregistruota 3,7 mln. sunkių pneumokokinės infekcijos atvejų ir 294 000 vaikų mirčių, iš kurių pusė fiksuota Indijoje, Nigerijoje, Kongo Demokratinėje Respublikoje ir Pakistane. Naujausiais vertinimais, kasmet nuo šios ligos miršta apie 800 000 žmonių.

Vakcinos nuo pneumokokinės infekcijos buvo sukurtos aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje ir pirmą kartą licencijuotos devintajame dešimtmetyje. Tyrimų duomenimis, 2000–2015 m. dėl skiepijimo programų pneumokokinės infekcijos atvejų sumažėjo perpus.

Pasaulyje naudojamos kelių skirtingų sudėčių vakcinos nuo pneumokokinės infekcijos. Šios konjuguotos polisacharidų cukrų vakcinos gaminamos iš kelių skirtingų Streptococcus pneumoniae bakterijų tipų, dažniausiai difterijos toksoidų.

ŽPV vakcinos nuo žmogaus papilomos virusų

Yra apie 200 žmogaus papilomos viruso (ŽPV) tipų. ŽPV infekcija gali turėti įvairių padarinių – nuo nesukeliančių jokių simptomų iki odos karpų, lytinių organų pūslelinės ar kelių formų vėžio. Pirmoji vakcina buvo patvirtinta naudoti 2006 m. Iš pradžių ji buvo skirta paauglėms mergaitėms, siekiant išvengti gimdos kaklelio vėžio.

Faktai trumpai

  • PSO rekomenduoja ŽPV vakcina skiepyti visus vaikus nuo šešių savaičių amžiaus.
  • Tai yra „rekombinantinė“ vakcina, panaši į hepatito B vakciną.
  • Užtikrinama ilgalaikė apsauga nuo įprastų ŽPV variantų.

Infekcijos ir mirtingumo rodikliai: 2019 m. PSO skaičiavimais, ŽPV buvo apie 620 000 gimdos kaklelio vėžio atvejų pasaulyje, t. y. apie 70 proc. visų šios ligos atvejų, priežastimi. Gimdos kaklelio vėžys yra labiausiai paplitusi vėžio forma tarp jaunesnių nei 35 metų moterų.

Vakcina nuo ŽPV yra sveikatos apsaugos naujovė, licencijuota ir pradėta platinti pirmojo dešimtmečio pabaigoje. Dėl šios priežasties, atliekant tolesnius vertinimus, vis dar aiškinamasi, kiek ilgai išlieka vakcinos suteikiamas imunitetas.

Kol kas duomenys rodo, kad vakcinos nuo ŽPV apsaugo nuo viruso mažiausiai dešimtmetį. Nustatyta, kad „Gardasil 9“ vadinama naujesnė vakcina apsaugo mažiausiai šešerius metus.

Vakcinos sudėtyje yra kelių tipų ŽPV paviršiaus baltymų replikų, todėl imuninė sistema gali sukurti saugius taikinius antikūnų atsakui.

1 936
Patiko? Pasidalink! Ačiū.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas