Politikų turtai užsienyje: butų ir namų prisipirko už 23 milijonus

Politikų ir tarnautojų turto deklaracijos rodo, kad valdžios atstovų ir jų sutuoktinių užsienyje valdomas nekilnojamasis turtas vertas daugiau kaip 23 mln. eurų, o kai kurie būstus nusipirko visai neseniai. Pavyzdžiui, parlamentaras Rimas Jonas Jankūnas sako, kad butą Ispanijoje pernai įsigijo „dėl idiotiškos vyriausybės politikos“. 

„Nuo pernai pavasario Ispanijoje turiu butą dėl idiotiškos vyriausybės politikos“, – LRT sakė Valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narys R. J. Jankūnas.

Paprašytas patikslinti, Seimo narys sakė, kad jam buvo nepriimtina tuometė užsienio politika, todėl pardavė Grigiškėse turimą butą ir įsigijo turto Ispanijoje už 123 tūkst. eurų. Šiuo metu butą naudoja poilsiui, tačiau paklaustas, ar pirkinys suplanuotas, nes karo atveju ruoštųsi bėgti, R. J. Jankūnas atsakė, kad nebūtinai.

„Nebūtinai, tiesiog logiškiau taip daryti. Man atrodė, kad taip gerai, tada nebuvau politikoje ir nebuvo jokių sprendimų“, – komentavo politikas.

2024 m. butą užsienyje įgijo ir prezidento vyriausioji patarėja A. Skaisgirytė. Jos metinėje deklaracijoje turtas įvertintas 82 tūkst. eurų, tačiau kokiomis aplinkybėmis ir kur įsigytas – iki galo neaišku. Prezidento komunikacijos grupė patikslino, kad A. Skaisgirytė investavo savo santaupas – įsigijo butą užsienyje leisti atostogas.

Būstą užsienyje valdo ir Lietuvos kariuomenės vadas Raimundas Vaikšnoras. Jo deklaracijoje nurodyta, kad buto vertė – 200 tūkst. eurų, tokią pačią sumą nurodė ir jo žmona.

„Lietuvos kariuomenės vadas savo turto ir pajamų deklaracijoje yra pateikęs visą reikiamą informaciją – tiek apie gaunamas pajamas, tiek apie turimus turtinius įsipareigojimus. Jūsų minimas būstas yra šeimos nuosavybė, įsigyta 2020 m. šeimos poreikiams už teisėtai gautas pajamas iš oficialių šaltinių“, – atsakyme raštu LRT dėstė kariuomenės vado atstovas spaudai kpt. Edvinas Urbonas.

Ir poilsiui, ir papildomam uždarbiui

R. J. Jankūnas – vienas iš 5 parlamentarų, užsienyje investavusių į nekilnojamąjį turtą, tačiau ne visi nori dalytis detalėmis.

„Ne, nenorėčiau pasakyti, nes ten gyvena mano sūnus, tiesiog nenoriu pasakoti tokių dalykų“, – žurnalistams sakė Seimo narys R. Vyžintas.

Jis nuo 2023 m. užsienyje valdo beveik 136 tūkst. eurų vertės butą, tokią pačią sumą deklaravo ir jo žmona. Tačiau kur ir kodėl prieš 2 metus nusprendė nusipirkti turtą, neatsako.

Taip pat skaitykite:  Vilniuje sudaužytas prabangus „Audi“: senamiestyje šį automobilį matydavo ne vienas

„Yra šalis, deklaruota – užsienis. Tai NATO ir Europos Sąjungos valstybė“, – teigė parlamentaras.

Jį žurnalistų klausimai papiktino, kaip ir klausimas, ar būsto įsigijimas 2023 m. susijęs su karu Ukrainoje. Ši tema buvo itin populiari pernai, kai ankstesnė Seimo opozicija, dabar esanti valdžioje, analogiškai klausė tuomečio užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio apie 2023 m. Graikijoje įsigytą vilą.

„Nesieju su jokiais geopolitiniais įvykiais, t. y. karu Ukrainoje, nesieju su jokiais pabėgimo planais, nes planuota labai seniai, buvo ruošiamasi, tai padaryta ir deklaruota įstatymų nustatyta tvarka. Paneigiu visas kitas jūsų insinuacijas“, – LRT komentavo R. Vyžintas.

Butą Ispanijoje, kurio vertė 150 tūkst. eurų, valdo konservatorius Raimondas Kuodis.

Tarp turtingiausių Seimo narių esantis LVŽS narys Ignas Vėgėlė deklaravo 47 tūkst. eurų vertės butą, tačiau daugiau detalių iš parlamentaro LRT žurnalistams sužinoti nepavyko, jis telefonu buvo nepasiekiamas.

O pats turtingiausias Seimo narys, „Nemuno aušros“ frakcijos atstovas Dainoras Bradauskas, LRT duomenimis, Alanijoje (Turkijoje) valdo 2 butus, įvertintus 132 tūkst. eurų. Pasak politiko, vieną objektą įsigijo 2007 m., antrąjį – 2013 m.

Tai padaryta iš tėvo Broniaus Bradausko lėšų, kurias jis gavo išmokant draudimo kompanijos „Lamantinas“ dividendus. Nusprendėme, kad reikia investuoti pinigus užsienyje. Nuskridau į Turkiją, tėvas – į Ispaniją, bet ten butai buvo labai brangūs, todėl visa šeima nusipirko butų Turkijoje“, – LRT komentavo D. Bradauskas.

Parlamentaras sako, kad vieną butą laiko savo reikmėms, o kitą nuomoja per agentūrą. Taip per metus gauna papildomai 4 tūkst. eurų pajamų. Dėl to kasmet skrenda į Turkiją, kad užpildytų pajamų deklaraciją ir sumokėtų mokesčius.

Paklaustas, ar Turkijoje susitinka su premjeru Gintautu Palucku, kuriam ten priklauso graikiškų riešutų ūkis, D. Bradauskas patikino, kad to niekada nėra buvę, tačiau mano, kad ministro pirmininko investicija – labai gera.

„Neplanavau investuoti į ūkį Turkijoje, bet tai tikrai pelningas ir sudėtingas verslas. Esu Seimo narys, todėl apie tai negalvoju, bet ateityje – gal“, – teigė turtingiausias parlamentaras.

Taip pat skaitykite:  Masiškai plinta banguotųjų debesų vaizdai: paaiškino, kada vėl bus galima tai pamatyti

LRT primena, kad premjerui Turkijoje priklauso bendrovė „Trident Solo Tarim“, Gerdeso provincijoje valdanti 6 hektarų ūkį. Į jį G. Paluckas jau yra investavęs 130 tūkst. eurų. Sklypą premjeras valdo ir Brazilijoje, Florianopolio saloje, jo vertė – 180 tūkst. eurų.

Žemės sklypą užsienyje turi ir ministro pirmininko biuro vadovė Elžbieta Žurovska-Puodžiūnienė. Ji LRT sakė, kad beveik 400 tūkst. eurų vertės sklypą Lenkijoje paveldėjo 2021 m. Šalia yra ir 20 tūkst. eurų įvertintas namas. „Teisingiau, namo likučiai“, – sakė ji.

O štai Seimo pirmininko patarėjui, diplomatui Andriui Kalindrai priklauso 150 tūkst. eurų vertės butas Sakartvelo sostinėje Tbilisyje.

„Jis įsigytas man dirbant Sakartvele, tai buvo 2022 ar 2023 m., imta paskola Lietuvoje ir lėšos pervestos į Sakartvelą“, – LRT teigė A. Kalindra.

Paklaustas, ar dabar turėti turto Sakartvele nėra problemiška, diplomatas sakė, kad nuo politinio vertinimo šiuo metu norėtų susilaikyti.

„Butas įrengtas, nuvažiuojame, su šeimyna buvome ir paslidinėti. Dabar ten gyvena vienas lietuvis. Ne tai, kad „kabo“ nuosavybė. Bet žinote, nuosavybė toks dalykas, kuriuo reikia rūpintis. Aplinkui bręsta visokiausi sprendimai dėl tos nuosavybės“, – sakė jis.

Ispanijos pajūryje butą už 150 tūkst. eurų prieš porą metų nusipirko ir sveikatos apsaugos viceministrė Laimutė Vaidelienė. Ji LRT sakė, kad būtas skirtas poilsiui, teko imti paskolą.

Paskolos prireikė ir europarlamentarui Virginijui Sinkevičiui, kad Briuselio priemiestyje galėtų penkių asmenų šeimai nupirkti 180 kvadratų namą. Jo vertė – 750 tūkst. eurų.

„Paskolą ėmėme čia, Belgijoje. Atlyginimą gaunu į belgišką banko sąskaitą, todėl turtas pirktas Belgijoje, paprasčiau čia pasiimti paskolą. Ją mokėsime apie 20 metų“, – LRT pasakojo europarlamentaras.

Anot jo, nekilnojamojo turto kainos Vilniuje dabar yra itin didelės, prašoma didelių sumų už mažą kvadratūrą.

„Mūsų būsto rinkos kaina normali. Lietuvos standartais tai būtų kotedžas, nes jis prijungtas prie kito namo“, – detalėmis dalijosi V. Sinkevičius.

Brangiausias turtas – regionų politikų rankose

Tačiau patį prabangiausią turtą užsienyje valdo savivaldybių tarybų nariai. Išanalizavus jų turto deklaracijas aiškėja, kad butų ar namų ne Lietuvoje turi daugiau kaip 20 regioninių politikų, daugiausia tokių – TS-LKD ir LSDP partijose. Bendrai turto užsienyje jie valdo už 5 mln. eurų.

Taip pat skaitykite:  Mokslininkas apie naujas klimato prognozes: jeigu skaičiai teisingi, mes išnyksime

Vienas brangiausių būstų – sostinės tarybos nario konservatoriaus, garsaus Lietuvos krepšinio trenerio Jono Kazlausko. Jis deklaravo 900 tūkst. eurų vertės nekilnojamąjį turtą užsienyje. Tai butas Graikijoje, Atėnuose. Treneris jį įsigijo maždaug prieš 20 metų, kai dirbo toje šalyje.

„Kainą diktuoja rinka. Tai butas per du aukštus, 240 kvadratinių metrų. Butu naudojuosi, važinėju, gyvenu“, – sakė tarybos nariu tapęs krepšininkas.

Žinoma, populiariausia investicija – turtas Ispanijoje. Pavyzdžiui, Klaipėdos vicemeras Algirdas Kamarauskas butą Ispanijoje už 125 tūkst. eurų įsigijo 2023 m., tačiau sako, kad pirkinį planavo seniai. Panašiai dėstė ir Klaipėdos tarybos narys Aidas Kaveckis, butą už 70 tūkst. Ispanijoje įsigijęs prieš 5 metus. * (patikslinta 2025-07-16, 08.11)

Kita konservatorė, dirbanti Kaišiadorių taryboje, Vaida Babeckienė deklaravo beveik 12 tūkst. eurų vertės sklypą Latvijos pajūryje.

„Įsigijome 2018 m., kai išpardavinėjo Medicinos banko sklypus. Ten turime ir vagonėlį, nuvažiuojame pailsėti“, – teigė V. Babeckienė.

Pasvalio rajono savivaldybės tarybos Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas Vladas Linkevičius prieš dešimtmetį Tenerifėje įsigijo butą už 165 tūkst. eurų. Ten poilsiauja pats, kartais įleidžia gimines.

Turtingiausiu Joniškio rajono politiku vadinamas LSDP atstovaujantis tarybos narys Romas Karūžna, jis kartu su žmona užsienyje valdo 280 tūkst. vertės butą.

„Šiaip čia konfidenciali informacija, kurios jums tikrai negaliu atskleisti, nesupykite. Nenoriu reklamuotis“, – sakė jis.

Tačiau netrukus patikslino: butą Ispanijoje įsigijo prieš 2 metus.

„Oi, ne, su jokiu karu tai nesusiję. Kažkas investuoja į Palangą, mes tą pačią lėšų dalį investavome Ispanijoje. Kažkas nusipirko butus Palangoje, mes nepirkome, man ten nepatinka, ten niekada nevažiuoju. Nusipirkome ten, kur mums patinka“, – kalbėjo Joniškio politikas.

LSDP atstovaujantis Zarasų rajono tarybos narys Remigijus Lamanauskas turi prieš 7 metus Tenerifėje įsigytą namą, deklaruota jo vertė – 313,4 tūkst. eurų. Jį rajono politikas valdo kartu su dukromis.

266
Patiko? Pasidalink! Ačiū.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas