„Ne produkto pavadinimas nurodo, ką jūs valgysite, o tik nuo pradžios iki galo perskaitytos sudedamosios jo dalys, nes būna, kad vandens pomidorų padaže yra daugiau nei pomidorų, o į stirnienos konservus pridėta kiaulienos“, – teigia dietistė Ugnė Radzevičienė. Ji išskiria dažnai pasitaikančius ingredientus, kuriuos pamatę prekę geriau palikite lentynoje.
Pridėtinis cukrus
Pasak dietistės, cukrus nepalankus apskritai visiems: tiek turintiems sveikatos problemų, tiek tiems, kurie jų nenori turėti ateityje.
„Pridėtinio cukraus apstu ne tik saldumynuose. Gamintojai jo prideda į padažus, duoną, raugintus kopūstus. Net į silkę. Pavyzdžiui, į lašišos produktus cukraus dedama sodresnei spalvai suteikti. Net tokiuose prieskoniuose kaip citrinpipiriai esu radusi pridėtinio cukraus. Žmogus juos perka, skanina maistą ir net nežino, kad deda ne tik pipirų, bet ir cukraus“, – įdėmiai skaityti etiketes pataria dietistė.
Dirbtiniai saldikliai
Pasak specialistės, maisto gamintojai neretai išima cukrų, nes žino, kad dauguma jo vengia ir prideda ryškią etiketę – „Be pridėtinio cukraus“. Tačiau vietoje jo prideda dirbtinių saldiklių: ksilitolio, maltodekstrino, maltozės, aspartamo, ciklamato, sacharino ir kitų.
Jau žinoma, kad dirbtiniai saldikliai ne ką mažiau kenkia nei paprastas cukrus. Net Pasaulio sveikatos organizacija pareiškė, kad dirbtiniai saldikliai yra griežtai nerekomenduojami mityboje.
Sirupai
U. Radzevičienė sako, kad išimdami cukrų gamintojai į produktą prideda ryžių, kukurūzų ir kitokių sirupų. Jų galima rasti net iš pažiūros sveikame augaliniame piene.
Krakmolas
„Nepatariu rinktis produktų, kuriuose pridėta bulvių, kukurūzų, ryžių krakmolo. Jis nėra mums naudingas, o pramonė jį deda tam, kad pigesnėmis priemonėmis gautų kuo daugiau produkto masės ir ji taptų tirštesnė“, – sako dietistė.
Dauguma „E“ raide pažymėtų priedų
„Pavyzdžiui, renkantis rūkytą gaminį visada patariu pasidomėti, ar jis buvo išrūkytas natūraliai su malkomis, ar mirkomas rūkymo skonį turinčiame skystyje, kuris bus pažymėtas E raide“, – apie rūkytus produktus sako U. Radzevičienė.
Palmių aliejus ir transriebalai
„Daugiausia problemų sukelia hidrintas arba iš dalies hidrintas palmių aliejus. Jis kelia didelę širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Kai kuriose šalyse palmių aliejus yra griežtai draudžiamas. Ir ką reiškia reglamentas: „Iš dalies hidrintas“? Tai tas pats nuodas, tik mažesnės koncentracijos? Tas pats galioja ir visiems transriebalams“, – vengti sveikatai nepalankių riebalų pataria dietistė.
Ji nerekomenduoja rinktis ir produktų, į kurių sudėtį įeina rapsų, saulėgrąžų aliejus. Geriau rinktis su alyvuogių aliejumi. Žinoma, tokių produktų rasti sunkiau, bet tikrai galima.
Maustantys pavadinimai
Dietistė teigia, kad ne produkto pavadinimas nurodo, kad jis yra palankus sveikatai, o jo sudedamosios dalys.
„Rinkodaros specialistai žino, kad tokios frazės, kaip „natūralus“, „iš gamtos“, „žalias“, „ekologiškas“ suteikia sveiko produkto iliuziją. Žmogus pasijunta saugus valgydamas tokį maistą ir net neskaito jo sudėties.
Esu radusi ekologišku pavadintą pomidorų padažą, kurio sudėtyje buvo daug pridėtinio cukraus, kitokių sveikatai nepalankių priedų. Tai koks tada skirtumas, net jei pomidoras ir augo ekologiškoje aplinkoje.
Dar būna specialūs skyriai parduotuvėse diabetu sergantiesiems. Žmogus perka sausainius be cukraus, bet pamačius jų sudėtį norisi bėgti nuo jų. Juose knibžda dirbtinių saldiklių, krakmolo.
Aš tai pavadinčiau manipuliacija. Pavyzdžiui, esu mačiusi stirnienos konservus, kurių sudėtyje yra kiaulienos riebalų.“
Sudėtinių dalių eilės tvarka
Pasak dietistės, svarbu žinoti, kad etiketėje sudedamosios dalys vardijamos mažėjančia eilės tvarka. Kitaip tariant, pirmoje vietoje pažymėto dalyko bus daugiausia.
„Esu radusi pomidorų padažą, kurio etiketėje prie sudedamųjų dalių pirmiausia buvo parašytas vanduo, tada pomidorų pasta, cukrus ir krakmolas. Tai reiškia, kad pomidorų padaže daugiausia yra vandens, bet ne pomidorų“, – neužkibti ant gamintojų kabliuko ragina dietistė.
