Europa stato naują „geležinę uždangą“ nuo Baltarusijos ir Rusijos su milijonais priešpėstinių minų. Atsižvelgdamos į augančią Rusijos grėsmę, penkios agresorės kaimynės stiprina savo gynybą ir imasi priemonių, kurias pasaulis anksčiau bandė visam laikui uždrausti, rašoma „Zerkalo“.
Suomija, Estija, Latvija, Lietuva ir Lenkija paskelbė ketinančios pasitraukti iš 1997 m. Otavos konvencijos, draudžiančios priešpėstines minas.
Manoma, kad birželio pabaigoje visos penkios valstybės oficialiai praneš apie pasitraukimą iš konvencijos, o tai joms leis nuo metų pabaigos gaminti, sandėliuoti ir naudoti šias kovines priemones. Kartu jos saugo 3460 km NATO sieną su Rusija ir Baltarusija.
Be to, jau yra rengiami planai, pagal kurios Europos miškų ir ežerų teritorijos būtų užminuotos tuo atveju, jei Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sutelktų savo karines pajėgas prieš Aljansą.
Lietuvos vyriausybė neneigia rimtų ketinimų atnaujinti minų gamybą praėjus 22 metams po Otavos konvencijos, kurią anuomet parėmė visos Europos Sąjungos šalys, pasirašymo.
„Rusija ir Baltarusija kelia egzistencinę grėsmę“
Lietuvos krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė kalbėdama su „The Telegraph“ pažymėjo, kad „neteisėtas Rusijos karas prieš Ukrainą, sistemingi tarptautinės teisės pažeidimai ir karinės provokacijos prie sienų su Rusija ir Baltarusija kelia egzistencinę grėsmę“.
Ji pabrėžė, kad Rusija niekada neprisiėmė įsipareigojimų pagal Otavos konvenciją. Priešingai – kol Europos šalys naikino savo minų atsargas, Rusija jų gamino daugiau nei bet kuri kita valstybė pasaulyje.

„Rusija nėra konvencijos narė ir toliau agresyviai naudoja bei kaupia priešpėstines minas, statydama mus į strategiškai nepalankią padėtį“, – sakė ministrė.
Ir pridūrė: „Esant tokiai situacijai, mūsų ginkluotosioms pajėgoms būtinas lankstumas ir laisvė naudoti visas prieinamas priemones gyventojų ir NATO rytinio flango apsaugai.“
Putinas gali surengti išpuolį prieš NATO jau po 3-5 metų
D. Šakalienė mano, kad V. Putinas gali surengti išpuolį prieš NATO jau po 3-5 metų.

„Tiek NATO, tiek mūsų karinė žvalgyba nuo praėjusių metų ne kartą įspėjo, kad Rusija gali būti pasirengusi įsiveržti į NATO teritoriją per trejus–penkerius metus – maždaug 2028–2030 m.“, – sako ji.
„Tačiau šis terminas gali sutrumpėti. Jei derybos dėl Ukrainos baigsis nesėkmingai, o Rusija pasinaudos paliaubomis atkurti pajėgumus ir sustiprinti karinį bei pramoninį potencialą, ypač jei bus panaikintos sankcijos, ši grėsmė gali iškilti jau po dvejų ar trejų metų“, – įspėja Lietuvos gynybos ministrė.
Šaltinis: tv3.lt
