Kiekvienuose namuose virtuvėje yra stiklainis su gvazdikėlių pumpurais. Ar žinojome, kad šis prieskonis įtrauktas į Didžiosios Britanijos žolelių farmakopėją? Ar žinome, kad kvapnieji gvazdikėliai yra gerai žinomo antiparazitinio papildo dalis? Gal iš naujo pažvelgti į prieskonių indelį ir panaudoti gvazdikėlių naudą sveikatai?
Neįprastai atrodantys gvazdikmedžio pumpurai garsėja ne tik deginančiu skoniu ir aštriu aromatu, bet ir gydomuoju poveikiu. Šis prieskonis nuo seno naudojamas liaudies medicinos receptuose kai kurių ligų profilaktikai ir net gydymui. Taigi, apie unikalias gydomąsias neprasiskleidusių gvazdikmedžio Sisygium pumpurų savybes skaitysime šiame straipsnyje.
Kvapiųjų gvazdikėlių cheminė sudėtis
Vos vienas pumpuras, bet kokia naudingų medžiagų įvairovė! Gvazdikėlių cheminė sudėtis yra nepaprastai didelė. Jo naudingosios savybės paaiškinamos dideliu vitaminų, mineralinių medžiagų ir, žinoma, eterinio aliejaus kiekiu.
Gvazdikėlių pumpurų vitaminai: provitaminas A (beta karotenas), B grupės vitaminai (B1, B2, B3 arba PP, B4, B6, B9), vitaminas C (askorbo rūgštis), vitaminas E (tokoferolis) ir vitaminas K (filochinonas). Gvazdikėliuose yra naudingų mineralinių medžiagų: kalio, kalcio, natrio, magnio, fosforo, geležies, mangano, vario, seleno, cinko.
Turi daug Omega-3 ir Omega-6 polinesočiųjų riebalų rūgščių.
20 % vieno pumpuro yra eterinis aliejus, kuriame yra aromatinių medžiagų eugenolio, kariofileno, ylangeno ir kitų.
Tiek pat gvazdikėliuose yra taninų, glikozidų ir gleivių.
Jei vertintume baltymų, riebalų ir angliavandenių kiekį, gvazdikėliuose yra 6 % baltymų, 20 % lipidų ir apie 27 % angliavandenių. Apie 30 % prieskonių sudaro skaidulinės medžiagos.
8 gvazdikėlių nauda sveikatai
Nenuostabu, kad gvazdikėliai yra galinga gydomoji priemonė, tereikia pažvelgti į jų sudėtį.
Gvazdikėlių poveikis yra:
- baktericidiniai;
- antihelmintiniai (priešhelmintiniai);
- priešgrybeliniai (fungicidiniai);
- analgetikas;
- antispazminis poveikis;
- žaizdų gijimui;
- karminatyvas (nuo vidurių pūtimo)
- antikancerogeninis.
Gvazdikėliai bijo daugelio ligų sukėlėjų: pavyzdžiui, auksinio ir baltojo stafilokoko, difterijos bacilos, net juodligės sukėlėjo ir kitų. Kvapnieji gvazdikėliai slopina tuberkuliozės bacilų dauginimąsi. Veiksminga gvazdikėlius naudoti gripo profilaktikai.
Gvazdikėlių pumpurų antihelmintinis poveikis buvo išbandytas su kiaulėmis ir šunimis, užsikrėtusiais askaridoze. Nors ši savybė jau seniai naudojama kinų medicinoje. Mūsų šalyje kvapieji gvazdikėliai yra antiparazitinio maisto papildo „Troichatka” sudedamoji dalis.
Vartojant gvazdikėlius maiste skatinama virškinimo sulčių gamyba, o tai naudinga sergant gastritu, esant mažam rūgštingumui, sumažėjus apetitui. Tačiau esant dideliam rūgštingumui ir pepsinei opai šios priemonės vartojimas yra kontraindikuotinas.
Gvazdikėliai vartojami gydant storosios žarnos uždegimą (kolitą), žarnyno dieglius, vidurių pūtimą (vetrogonnye veikimas), tiesiosios žarnos, kepenų ligas.
Kai buvo paplitusios gamybinės vaistinės, buvo ruošiami specialūs dantų skausmą malšinantys vaistai ir baktericidinės priemonės su eugenoliu, kuris įeina į kvapiųjų gvazdikėlių sudėtį.
Šis prieskonis gali malšinti dantų skausmą, teigiamai veikia dantenas, vartojamas sergant gingivitu ir periodontitu. Džiovinti gvazdikėlių pumpurai – puiki alternatyva kramtomosioms gumoms, nes neutralizuoja kenksmingas bakterijas ir pašalina blogą burnos kvapą.
Vitamino B komplekso, kuris toks reikalingas mūsų nervų sistemai, galima gauti iš mūsų mėgstamo prieskonio. Neatsitiktinai gvazdikėlių ekstrakto yra vokiečių vaisto Doppelgerts Melissa sudėtyje, kuris pasižymi raminamuoju poveikiu.
Gvazdikėliai dėl juose esančio eugenolio veiksmingai kovoja su vėžinių ląstelių augimu. Tai parodė naujausi mokslininkų tyrimai antikancerogeninių medžiagų srityje.
Keista, bet gvazdikėliai vienu metu veikia du priešingus poveikius: tonizuoja ir atpalaiduoja spazmus. Jis gali atpalaiduoti ir tonizuoti vienu metu. Viena vertus, gvazdikėliai gali atpalaiduoti virškinamojo trakto raumenų spazmus, kita vertus – tonizuoti gimdos raumenis ir didinti kraujospūdį (todėl gvazdikėliai kontraindikuotini žmonėms, sergantiems arterine hipertenzija). Visas klausimas, kaip visada, yra dozavimas.
Receptai
Nuostabus receptas širdies sveikatai yra karštas vynas, kuris ruošiamas naudojant kvapniuosius gvazdikėlius. Yra daugybė karšto vyno receptų, tačiau dažniausiai naudojami gvazdikėliai ir cinamonas. Paprastai gvazdikėlių vynas verdamas, tačiau veiksmingiau gvazdikėlius užpilti nevirinant kelias savaites, nes termiškai apdorojant jų vitaminai ir aromatinės medžiagos išgaruoja ir sunaikinamos. Geriau paimti 0,5 litro kokybiško raudonojo vyno (ne miltelių pavidalo), į butelį įberti 5 gvazdikėlių pumpurus, pasirinktinai įberti šiek tiek cinamono. Sandariai užkimškite kamščiu ir 3 savaites palaikykite tamsioje vietoje. Vartokite po 1 arbatinį šaukštelį su arbata 1-3 kartus per dieną.
Esant burnos ertmės problemoms, dantų skausmui, dantenų uždegimui, stomatitui, blogam burnos kvapui naudinga kramtyti gvazdikmedžio pumpurus. Tie patys veiksmai neleis prasidėti gerklės skausmui.
Virškinimui skatinti 15 minučių prieš valgį kruopščiai sukramtykite 1-2 gvazdikmedžio pumpurus su 1 arbatiniu šaukšteliu medaus. Tačiau tai draudžiama esant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opoms, taip pat aukštam kraujospūdžiui.
Esant hipotenzijai, taip pat galima kramtyti keletą gvazdikėlių pumpurų, poveikis bus ne mažesnis nei nuo kofeino.
Gvazdikėlių aliejus veiksmingai gydo pūlinukus ir opeles. Ant opos užlašinkite 1 lašą koncentruoto eterinio aliejaus. Problemiškai odai daryti vonias su gvazdikėlių eteriniu aliejumi.
Plačiai naudojamas gvazdikėlių aliejus sergant artritu ir artroze. Jis padeda malšinti skausmą ir uždegimą. Tam skausmingą sąnarį masažuokite atskiestu gvazdikėlių eteriniu aliejumi (1 valgomasis šaukštas masažinio aliejaus 15 lašų gvazdikėlių eterinio aliejaus).
Yra liaudies medicinos patarimų, kaip iš gvazdikmedžio pumpurų paruošti nuovirų. Tačiau tokių priemonių gydomoji vertė bus nedidelė, nes terminis apdorojimas sunaikina pumpurus sudarančias medžiagas.
Kaip išsirinkti gvazdikėlį
Trapus, pernelyg sausas pumpuras rodo, kad nėra eterinių aliejų. Įmetus kokybišką pumpurą į vandenį, jis plūduriuoja vertikaliai, koja žemyn arba nugrimzta į stiklinės dugną. Jei „gvazdikėlis” guli horizontaliai vandens paviršiuje, vadinasi, jame nėra eterinių aliejų. Toks gvazdikėlis medicininiais tikslais netinkamas.
Būkite sveiki!
Ar jums patiko straipsnis? Pasidalykite juo su draugais „Facebook” tinkle:

Straipsnis geras tik verslo žinių reklama užgožia sunku skaityti