Pamestas lagaminas ar jame apgadinti daiktai: kaip gauti kompensaciją

Vasara – kelionių metas. Sugadinti jas gali ne tik blogas oras, bet ir skrydžių metu pamestas ar apgadintas bagažas. LRT.lt domisi, ką daryti patekus į tokią situaciją.

2024 m. pasaulyje vėlavo, buvo sugadinta ar dingo 33,4 mln. lagaminų (6,3 vnt. tūkstančiui keleivių), rodo aviacijos informacinių technologijų ir ryšio sprendimų teikėjos SITA duomenys.

Dalis į šią statistiką patekusių asmenų – ir lietuviai, kurių lagaminai buvo pamesti ar kurių lagaminuose buvę daiktai buvo sugadinti.

Ką daryti praradus lagaminą

Bendrovės „Oro skundas“ įkūrėjas ir oro linijų keleivių teisių gynimo ekspertas Balys Rimkus, sako, kad yra kelios svarbios taisyklės, kurios padės gauti kompensaciją patyrus išlaidų dėl pamesto lagamino.

Nesulaukus lagamino, B. Rimkus pataria dar neišėjus iš oro uosto pirmiausia kreiptis į oro uosto darbuotojus ir užpildyti PIR formą (angliškai – „Property Irregularity Report“).

„Pasiimkite PIR formos kopiją ir pasidarykite nuotrauką“, – pataria ekspertas.

Toliau – išsaugokite bagažo etiketes, įlaipinimo korteles.

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) primena – jei dėl bagažo vėlavimo vartotojas patyrė žalą ir turėjo įsigyti būtiniausių daiktų, pavyzdžiui, rūbų, higienos prekių, vaistų ir t. t., jis privalo oro vežėjui pateikti raštišką pretenziją dėl kompensacijos gavimo ne vėliau kaip per 21 d. nuo bagažo gavimo dienos.

„Svarbu išsaugoti pretenzijos kopiją ir pridėti reikiamus dokumentus, pvz.: bagažo etikečių kopijas, PIR („Property Irregularity Report“), užsakymo patvirtinimą ir čekius“, – rašoma VVTAT atsakyme.

Jei bagažas neatsiranda per 21 d., jis pripažįstamas dingusiu, nebent oro vežėjas anksčiau pripažįsta bagažą dingusiu. Pagal Monrealio konvenciją, oro vežėjo atsakomybės ribos dėl bagažo sugadinimo neviršija 1131 specialiųjų skolinimosi teisių (apie 1320 eurų). Keleivis turi teisę per 2 metus kreiptis į teismą dėl žalos atlyginimo.

Taip pat skaitykite:  Skiria 560 eurų šildymui ir dar nemokamai atnaujina būstą: svarbu uždirbti ne daugiau kaip 3,6 tūkst. eurų

Savo ruožtu B. Rimkus primena, kad tie, kas turi kelionių draudimą ar galiojantį kreditinės kortelės kelionių draudimą, gali kreiptis į draudimo bendrovę dėl kompensacijos.

Sugadintas bagažas

Kartais lagamino krovimo metu apgadinami jame buvę daiktai arba pats lagaminas.

Siekiant išvengti atvejų, kada kompensacija dėl sugadintų daiktų nėra išmokama, visų pirma VVTAT pataria atsiimant registruotą bagažą atidžiai jį apžiūrėti.

„Jeigu bagažas apgadintas, reikėtų oro uoste užpildyti specialios formos dokumentą dėl bagažo („Property Irregularity Report“) ir pasilikti sau kopiją“, – pataria VVTAT.

Tai padarius reikia išsaugoti įlaipinimo kortelę, bagažo etiketes ir PIR kopiją. Taip pat svarbu surinkti informaciją apie sugadinimą, pavyzdžiui, padaryti nuotraukas. Savo ruožtu B. Rimkus pataria lagamino vidų ir išorę nufotografuoti dar prieš skrydį.

Jei buvo sugadintas lagaminas – kreiptis į nepriklausomą ekspertą dėl patvirtinimo, kad lagaminas sugadintas nepataisomai, ar dėl apytikslės taisymo kainos nustatymo.

„Sugadintų ar sunaikintų daiktų pirkimo dokumentai taip pat būtų naudingi“, – sako vartotojų teisių apsaugos specialistai.

Galiausiai reikia pateikti rašytinę pretenziją oro vežėjui dėl kompensacijos už sugadintus daiktus ar lagaminą.

Pagal Monrealio konvenciją rašytinę pretenziją dėl kompensacijos už bagažo sugadinimą oro vežėjui reikia pateikti per 7 dienas nuo sugadinto bagažo gavimo dienos. Pagal Monrealio konvenciją, oro vežėjo atsakomybės ribos dėl bagažo sugadinimo neviršija 1131 specialiųjų skolinimosi teisių (apie 1320 eurų), informuoja VVTAT.

Daugiau informacijos apie keleivių teises vėluojant, dingus bagažui ar gavus sugadintą bagažą galite rasti Monrealio konvencijoje.

Jei susitarti nepavyksta

Nepavykus susitarti su avialinijomis dėl apgadinto ar prarasto lagamino, galima kreiptis į Europos vartotojų centrą (www.ecc.lt).

„Šis centras yra Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos padalinys, kuris tarpininkauja sprendžiant ginčą, kilusį tarp Lietuvos vartotojo ir kitoje ES valstybėje narėje įsisteigusio verslininko, bei ginčą tarp Lietuvos verslininko ir kitos ES valstybės narės vartotojo.

Taip pat skaitykite:  Išsiskyrusi Jolanta Naruševičiūtė dalijasi jautria žinia: „Dabar geriausias laikas“

Europos vartotojų centrai (EVC) veikia kiekvienoje ES valstybėje narėje (taip pat Norvegijoje ir Islandijoje) ir sudaro ECC-Net tinklą, kurio nariai bendradarbiauja tarpusavyje padėdami spręsti tarpvalstybinį vartotojo ginčą“, – aiškina VVTAT.

Pažymima, kad EVC šiais metais yra gavęs 5 skundus (2024 m. 13 skundų) dėl dingusio ar sugadinto bagažo. 2024 m. duomenimis, padedant ECC-Net tinklui, 8 skundai buvo baigti, kai vartotojo prašymas buvo tenkintas.

Mažėjantis pamesto bagažo skaičius

LRT.lt primena, kad, remiantis SITA duomenimis, 2024 m. pasaulyje vėlavo, buvo sugadinta ar dingo 33,4 mln. lagaminų.

Lyginant su 2007 m., bagažo tvarkymo klaidų skaičius sumažėjo 29 proc. (nuo 46,9 mln. iki 33,4 mln.).

Skaičiuojama, kad iš 33,4 mln. atvejų 74 proc. buvo bagažo vėlavimai, 18 proc. – lagamino pažeidimai, 8 proc. – pavogtas arba pamestas bagažas.

66 proc. vėluojančio bagažo keleiviams buvo grąžinta per 48 val.:

5,4 mln. – per 12 val.
8,4 mln. – per 24 val.
8,3 mln. – per 48 val.

Osakoje, Japonijoje, esantis Kansajo tarptautinis oro uostas (KIX) yra vienintelis, kuris skelbiasi nuo pat atidarymo 1994 metais nė karto nepraradęs nė vieno bagažo vieneto. Šis įspūdingas rekordas tęsiasi jau daugiau nei 30 metų, rašo CNN.

117
Patiko? Pasidalink! Ačiū.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas