Kaip tik Lietuvoje rinkimai, taip ir teiginiai, esą jie buvo suklastoti. Nors institucijos sako, kad Seimo rinkimų pirmasis turas praėjo kaip reta sklandžiai, o policija pavadino jį ramiu, viešojoje erdvėje ir socialiniuose tinkluose netrūksta kaltinimų.
Kalti konservatoriai
Lietuvos socialinius tinklus po rinkimų analizuojančios organizacijos „Pilietinio atsparumo iniciatyva“ tyrėja Urtė Andriukaitytė sako, kad nepasitikėjimas rinkimais susimaišo su kritika valdančiajai Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijai – esą, kaip gali būti, kad jie rinkimuose antri, jei Lietuvos Vyriausybė tokia bloga?
Taip pat įdomu, kad komentatoriai nepateikia jokių įrodymų, taigi, socialiniuose tinkluose plinta sąmokslo teorijos. Tai prasidėjo jau prieš rinkimus, buvo tvirtinama, esą net neverta eiti balsuoti, o kita banga pasirodė su pirmaisiais rezultatais.
„Tokie komentarai nereikalauja jokių argumentų, nėra iš ko jų pateikti. Daugiausia kaip tam tikras argumentas pasakoma, kad jei konservatoriai dar gauna mandatų Seime, savaime yra argumentas, nes, cituoju, kokie „besmegeniai galėtų už juos balsuoti“? Tai, kad jie bus Seime, parodo, kad viskas yra nupirkta ir rinkimai 100 proc. yra suklastoti, nes taip tiesiog negali būti. Konservatoriai neva nuvedė visus į sunkius laikus ir žmonės negalėtų jų perrinkti“, – sakė ji.
Be to, sąmokslo teorijų nuotaikas pakursto ir į Seimą nepatekę kandidatai, kurių teigimu, jie žino, kad už juos balsavo daugiau žmonių, nei skelbiama. Pasak U. Andriukaitytės, tokios žinutės išplinta masiškai, nes nėra komentatorių, tvirtinančių priešingai – kad rinkimai praėjo skaidriai.
„Tie, kurie supranta, kaip vyksta rinkimai, kad jie skaidrūs, paprastai pasilaiko savo nuomonę sau, dėl to pažiūrėjus ir atlikus paprasčiausią apžvalgą, paskaičius komentarus susidaro įspūdis, kad visi Lietuvoje mano, kad rinkimai Lietuvoje yra suklastoti“, – apie interneto diskusijas pasakojo analitikė.
Ji pridūrė, kad „absoliuti dauguma“ sąmokslo teorijų skleidėjų yra anoniminės anketos, kuriose nėra nuotraukų – tai galėtų būti netikros paskyros, turinčios politinių tikslų.
Rinkimai – itin ramūs
Nesklandumus rinkimų dieną kėlė neblaivūs asmenys, pasitaikė pavienių pažeidimų dėl netinkamo rinkimų komisijų narių elgesio, pavyzdžiui, pasirodymas išgėrus ar atvejis, kai darbuotojas bandė parodyti, kaip žymėti balsalapį.
„Šių rinkimų pirmasis turas buvo ramus, turbūt vienas iš ramiausių“, – sekmadienį per spaudos konferenciją užsidarius rinkimų apylinkėms sakė policijos generalinis komisaras Renatas Požėla. Policija informavo, kad pradėti du ikiteisminiai tyrimai, susiję su Seimo rinkimais: vienas – dėl Tautos ir teisingumo sąjungos pirmininko europarlamentaro Petro Gražulio užpuolimo, kitas – dėl jo partijos narės, kandidatės į Seimą Irmos Gajauskaitės raginimo surengti riaušes per debatus. Palyginti, prieš ketverius metus pradėti šeši su rinkimais susiję ikiteisminiai tyrimai.
Balsavimus stebinčios organizacijos „Baltosios pirštinės“ vadovas Valdemaras Baranas sako, kad per pirmąjį rinkimų turą organizacija sulaukė daugiau nei 120 pranešimų, aplankė daugiau nei 200 apylinkių. Stebėtojai tikrina, kaip užantspauduojama balsalapių dėžė ir ar į ją nieko neįdėta, stebi balsų skaičiavimą ir balsavimo eigą.

„Pažeidimai, kuriuos užfiksavome, buvo daugiausia komisijos darbo klaidos, kurios neturi įtakos balsams ir rinkimų rezultatui“, – atkreipia dėmesį V. Baranas.
Sekmadienį taip pat buvo bandoma paskleisti žinutę, esą balsai masiškai klastojami mokyklose. Iš tiesų, praėjusią savaitę Lietuvoje buvo surengta rinkimų simuliacija, kurioje dalyvavo moksleiviai. Vėliau socialiniuose tinkluose pasirodė vaizdo įrašas, kuriame teigiama, kad šie moksleivių naudoti netikri balsalapiai esą bus priskaičiuoti prie kai kurių partijų balsų Seimo rinkimuose. Šią žinutę iškart paneigė Vyriausioji rinkimų komisija.
Rinkimų stebėtojai sako, kad apskritai pirmasis Seimo rinkimų turas praėjo sklandžiai, o rinkimai Lietuvoje skaidrėja.
„Šiemet nesame gavę nei iš piliečių, nei mūsų stebėtojai nėra pastebėję jokių galimų papirkimo atvejų. Žinome, kad tų atvejų tikrai mažėja, situacija gerėja, negalima absoliutinti, gali būti, kad keičiasi schemos. Ar tie papirkinėjimo at
