Atėjo vasara, vėl iškilo uodų įkandimų problema, nuo kurios bandoma apsisaugoti įvairiais būdais. Tačiau yra žmonių, kuriems uodai neįkando. Sibiro valstybinio medicinos universiteto mokslininkai išsiaiškino, kodėl taip nutinka.
Kodėl kai kuriems žmonėms uodai neįkanda?
Jau seniai pastebėta, kad vieni žmonės nuolat kenčia nuo uodų įkandimų, gali pajusti odos paraudimą ir net alerginę reakciją įkandimo vietoje, kiti uodų net nepastebi.
Anksčiau buvo manoma, kad priežastis gali būti drabužių spalva, kuri nevienodu laipsniu pritraukia šiuos vabzdžius. Pastebėta, kad uodai aktyviau reaguoja į raudonus drabužius, o baltos ir juodos spalvos ignoruojamos.
Taip pat buvo pateikta versija, kad uodai reaguoja į anglies dioksidą, kurį iškvepiame, arba į mūsų individualų kvapą.
Mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad visos prielaidos įvairiu mastu yra teisingos, tačiau pagrindinė priežastis slypi kraujo grupėje.
Kaip kraujo grupė veikia uodų įkandimus
Uodų įkandimų problemą tyrinėjančių ekspertų teigimu, patraukliausios „aukos“ yra pirmosios kraujo grupės žmonės. Tai labiausiai paplitusi kraujo grupė pasaulyje. Kadangi jame nėra agliutinogenų (antigenų), šio kraujo savininkai yra universalūs donorai – jų kraujas tinka perpilti kiekvienam. Mokslininkų nuomone, galbūt kraują siurbiančius vabzdžius vilioja svetimų dalelių nebuvimas kraujyje.
Tyrimų duomenimis, pirmos kraujo grupės žmones uodai įkando du kartus dažniau nei antros ir trečios kraujo grupių, turinčių A arba B agliutinogenų.
Žmones, turinčius ketvirtą kraujo grupę, kurioje yra abiejų tipų agliutinogenų (A ir B), uodai įkanda daug rečiau.
Nepaisant to, gydytojai pataria visiems apsisaugoti nuo uodų įkandimų naudojant turimus repelentus, pasivaikščiojimams gamtoje rinktis šviesius, rankas ir kojas dengiančius drabužius, o namuose ant langų įsirengti tinklelius nuo uodų.
