Venų varikozė yra rimta liga, susijusi su stagnacija ar kraujotakos sutrikimu kojų veninėje sistemoje. Šiais laikais yra neskausmingų šios ligos gydymo būdų, tačiau tuo pačiu sklando mitai apie jos atsiradimo priežastis ir efektyvius gydymo metodus. Apie šiuos mitus kalbėjo Didžiosios Britanijos klinikos slaugytoja Vanessa Livingston.
Kas atsitinka venų sistemoje su varikoze
Pasak Vanessa Livingston, mitai dažnai gimsta dėl šios ligos priežasčių ir procesų nežinojimo. Gydytojų teigimu, pagrindinė venų varikozės priežastis – genetinis polinkis, daug rečiau ją gali sukelti hormoniniai pokyčiai organizme, darbas, susijęs su ilgalaikiu sėdėjimu ar sunkių daiktų kėlimu.
Sveikoje venų sistemoje kraujas iš širdies pumpuojamas į visus organus ir audinius, aprūpindamas juos deguonimi ir sklandžiai teka atgal į širdį. Maži vožtuvai, esantys venose, neleidžia kraujui tekėti atgal. Jei šie vožtuvai susilpnėja, kraujas sustingsta venose arba teka atgal į kojas. Tai lydi venų patinimas, sunkumo jausmas kojose, o pažengusiais atvejais ant kojų susidaro atviros žaizdos.
1 mitas: Jūs negalite sėdėti sukryžiavęs kojas
Vienas iš labiausiai paplitusių mitų yra tai, kad dažnas laikysena sukryžiuotomis kojomis prisideda prie kojų venų varikozės išsivystymo. Anot gydytojų, tai klaidinga prielaida, nes sukryžiuojant kojas susidarančio slėgio nepakanka vožtuvų struktūros ir venų sistemos veikimo sutrikimams sukelti. Bet jei jau sergate šia liga, dažnas ir ilgalaikis buvimas šioje padėtyje tikrai gali pabloginti situaciją.
2 mitas: venų varikozė yra moterų liga
Remiantis pasaulio statistika, šia liga iš tiesų dažniau serga moterys, tačiau ji nesvetima ir vyrams. Ši liga gana paplitusi visame pasaulyje, simptomai, išreikšti įvairaus laipsnio, pastebimi maždaug kas trečiai moteriai ir kas ketvirtam vyrui. Tačiau reikia atsižvelgti į tai, kad vyrai daug rečiau nerimauja dėl išorinių kojų pokyčių ir atitinkamai mažiau kreipiasi į gydytoją.
3 mitas: venų varikozė yra vyresnio amžiaus žmonių liga
Ši liga progresuoja su amžiumi, todėl jos išoriniai požymiai dažniau pastebimi vyresnio amžiaus žmonėms. Bet tai nereiškia, kad tai neturi įtakos jauniems žmonėms, ypač jei yra genetinis polinkis. Jei vienas iš jūsų artimų giminaičių serga venų varikoze, jums taip pat gresia pavojus. Matomi ligos požymiai gali pasireikšti bet kuriame amžiuje. Tai palengvina ilgas stovėjimas ant kojų, sėslus gyvenimo būdas ir sunkių daiktų kėlimas.
4 mitas: venų varikozės gydymas yra skausminga procedūra.
Vos prieš kelis dešimtmečius šis teiginys buvo teisingas. Gydymas buvo chirurginis, pooperacinis laikotarpis buvo ilgas ir skausmingas, recidyvai pasitaikydavo gana dažnai. Šiuolaikiniai medicinos pasiekimai išsprendė šią problemą. Šiuo metu yra keletas aukštųjų technologijų ir minimaliai invazinių metodų, leidžiančių visiškai neskausmingai gydyti venų varikozę. Dauguma procedūrų atliekamos gydytojo kabinete ir nereikalauja hospitalizacijos ar pooperacinės reabilitacijos.
