„Mes gręšime, vaikučiai, gręšime!“: Trumpo pareiškimai dėl naftos – gera žinia Lietuvai

„Mes gręšime, vaikučiai, gręšime!“ – per savo inauguracinę kalbą sakė naujasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas, turėdamas omenyje ketinimus smarkiai didinti gamtinių dujų ir naftos gavybą. Lietuvos ekonomistų teigimu, toks D. Trumpo ryžtas gali tapti gera žinia vairuotojams Lietuvoje: padidėjusi naftos pasiūla mažintų jos kainą, dėl to degalai mūsų šalyje taip pat galėtų atpigti.

Klausimų daugiau nei atsakymų

D. Trumpas pirmadienį pareiškė, kad infliacijos krizę JAV sukėlė didžiulis išlaidavimas ir augančios energijos kainos.

„Todėl šiandien aš skelbiu valstybinę nepaprastąją padėtį energetikoje. Mes gręšime, vaikučiai, gręšime! Šiandien mano potvarkiais mes užbaigsime naująjį žaliąjį kursą ir atšauksime elektromobilių mandatą, gelbėdami mūsų automobilių pramonę“, – sakė naujasis prezidentas.

Pasak ekonomisto Mariaus Dubnikovo, tokie D. Trumpo pareiškimai kol kas kelia daugiau klausimų nei atsakymų, o teiginiai dėl padidintos naftos gavybos – viena didžiausių mįslių.

„Iš tiesų klausimas, kaip bus elgiamasi. Galima, atstovaujant Amerikos interesams ir bandant pasodinti Rusiją prie derybų stalo, mušti stipriai per naftos kainą, didinant Amerikos įtaką naftos rinkoje tuo pačiu metu.

Tai būtų tokia „win-win“ situacija, kur Amerika laimi įvairiais aspektais, nes šiandien tiek dujų, tiek naftos Amerika išgauna tiek, kiek arabai su rusais kartu sudėjus, ko iki šiol nebuvo. Tai jie dar labiau siekia dominuoti šioje rinkoje ir, ko gero, labai tikėtina, jog, bent jau matant iš pirmos kadencijos, Trumpo nusiteikimas šiuo atžvilgiu gali būti ganėtinai rimtas“, – LRT.lt kalbėjo M. Dubnikovas.

Pašnekovo teigimu, jeigu JAV iš tiesų smarkiai padidintų naftos gavybą, tai turėtų poveikį ir Lietuvoje esančioms degalų kainoms. Anot M. Dubnikovo, taip iš dalies galutinėje degalų kainoje būtų amortizuota akcizų dedamoji.

Taip pat skaitykite:  Ingai Stumbrienei išpakuojant naują pirkinį – kuriozas: „Gal jau per daug?“

„Nafta, kaip žinia, po sausio mėnesio pradžios pabrango apie 10 proc. būtent dėl sankcijų iš Jungtinių Amerikos Valstijų Rusijai. Lygiagrečiai mes įsivedėme dar ir aukštesnius akcizus, todėl pas mus degalai brango šiek tiek daugiau, nei buvo galbūt galima tikėtis. Tai dabar Trumpo politika gali kainas sumažinti. Kaip bus, matysime, nes tos mistikos, kaip sakant, yra daug, ir suvokti, kur, kas ir kaip bus priimta, kol kas yra anksti“, – svarstė ekonomistas.

Poveikis gali būti uždelstas

Banko „Citadele“ ekonomisto Aleksandro Izgorodino įsitikinimu, faktas, kad D. Trumpas taip greitai įvedė energetikos nepaprastąją padėtį, rodo, jog jis labai rimtai nusiteikęs didinti naftos ir dujų gavybą.

„Iš ko kyla hipotezė, kad mūsų laukia dar daugiau importo tarifų. Dabar yra pasiryžimas įvesti importo tarifus Kanadai ir Meksikai. Panašu, kad gali būti ir daugiau importo tarifų“, – pridūrė jis.

Visgi šių sprendimų poveikis Lietuvai, ekonomisto teigimu, kol kas galėtų būti mažas. „Čia reikėtų suprasti skirtumą tarp norų, ambicijų ir realybės. O realybė yra tokia, kad šitos investicijos į naftos ir dujų gavybą Amerikoje realiai paveiks dujų ir naftos pasiūlą JAV tikriausiai, geriausiu atveju, po pusmečio.

Bet čia visiškai geriausiu atveju, o realiau – po metų ir netgi po pusantrų metų, nes tokios investicijos yra labai ilgalaikės ir įmonėms užtrunka jas iki galo padaryti, nes tai tiesiog yra labai imlus laikui dalykas“, – argumentavo A. Izgorodinas.

Pasak pašnekovo, jeigu naftos gavyba JAV imtų didėti, Lietuva efektą pajustų, bet jis galėtų pasireikšti 2026-aisiais. Šiuo metu pasaulinė naftos kaina nusistovėjusi ties 76 JAV doleriais už barelį. Ekonomisto skaičiavimu, D. Trumpo sprendimas naftos kainą galėtų sumažinti maždaug dešimčia JAV dolerių.

Taip pat skaitykite:  Gydytoja skubiai perspėja dėl Lietuvoje plintančios naujos mados: baigiasi net mirtimi

„Tai reiškia, kad kitų metų tą patį laikotarpį galima kaina būtų apie 66 dolerius už barelį. Tai tokiu atveju aš įsivaizduočiau, kad degalų kainos Lietuvoje irgi gali nukristi maždaug 7–8 procentais. Čia vėlgi nėra tokio griežto sąlyčio, nes vienas aspektas yra naftos kainos kritimas ir naftos kainos dedamosios mažėjimas degalų kainoje.

Bet kitas dalykas yra degalų akcizai. Tarkime, jeigu bus padidinti degalų akcizai, teoriškai kalbant, aš nesakau, kad taip bus, tai tokiu atveju tas degalų akcizų padidinimas iš esmės eliminuotų tą teigiamą naftos kritimo poveikį.

<…> Jeigu bus kažkokia valstybės intervencija, o, matyt, kad tai gali būti, nes dabar labai aktyviai diskutuojama, iš kur rasti pinigų gynybos biudžeto padidinimui, tai manau, kad gali būti, jog apskritai tos degalų kainos Lietuvos gyventojams nepasikeis“, – svarstė jis.

Elektromobiliai gali atpigti

D. Trumpo kalboje nuskambėjo ir skeptiškų frazių elektromobilių pramonės, vėjo energetikos atžvilgiu. Anot A. Izgorodino, tai reiškia siekį JAV pereiti iš žaliosios į tradicinės energetikos skatinimą.

„Bet tai iš esmės buvo puikiai žinoma. Tikėtina, kad rinkos jau seniai buvo tam pasiruošusios ir viską įskaičiavusios. <…> Nemanau, kad Amerikos elektromobilių gamintojai koncentruosis į Europos rinką, nes Europoje labai stipriai krito elektromobilių paklausa. Paskutiniai skaičiai rodo, kad bendrieji automobilių pardavimai Europoje stagnuoja, ta stagnacija tęsiasi jau pakankamai ilgą laiką. Ir pagrindinė priežastis yra dėl to, kad Europoje krenta elektromobilių pardavimai“, – kalbėjo ekonomistas.

Savo ruožtu M. Dubnikovas pažymėjo, kad D. Trumpo teiginiai dėl elektromobilių ir žaliosios energetikos pramonės – prieštaringi.

„Jis pasisako prieš ekologiją, bet jo programoje buvo įtrauktas punktas, kad iki 2030 metų 50 proc. naujų parduodamų automobilių būtų elektromobiliai. Lygiagrečiai uždedant muitus kinams, Europai ir visam kitam pasauliui, galbūt taip pataikaujant Elonui Muskui. Nors, iš kitos pusės, jis pasisako prieš tokius dalykus. Tai va čia ir yra tos mįslės, kurias turėsime ir kurių atsakymus turbūt pamatysime ganėtinai greitai“, – pridūrė jis.

Taip pat skaitykite:  Lietuvą „gaidžiu“ išvadinęs rusakalbis įsiutino panevėžiečius: muštynės neapsiėjo be pareigūnų

Visgi, anot M. Dubnikovo, tokie pareiškimai didiesiems Europos ir Kinijos elektromobilių gamintojams turėtų kelti nerimą. Tikėtina, kad tai didins jų konkurenciją Senajame žemyne.

„Europoje bus spaudimas didesnis, nes jis ateis ir iš JAV, kur, sakykime, stiprės ta rinka, ir iš kinų, kurie irgi turi savo ambicijų Europoje. Žvelgiant į elektromobilių pramonę, Europoje spaudimas gamintojams tikrai bus. Iš kitos pusės, tai reiškia, kad laimės vartotojas, jis turės didesnį pasirinkimą ir galės elektromobilį įsigyti pigiau“, – prognozavo ekonomistas.

562
Patiko? Pasidalink! Ačiū.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas