Įspėja visus Lietuvos gyventojus: gavę tokią nuorodą šiukštu jos neatidarykite

Utenos apskrities policijos pareigūnai socialiniuose tinkluose paskelbė rimtą įspėjimą visiems Lietuvos gyventojams: šalyje fiksuojamas naujas sukčiavimo bumas, kai žmonės apgaulės būdu priverčiami spausti kenksmingas nuorodas. Vienas iš tokių atvejų, įvykęs birželio 29-ąją, gyventojui kainavo net 7 450 eurų.

Pasak pareigūnų, sukčiai nuolat tobulina savo taktiką ir geba įtikinti net itin atsargius žmones. Dažniausiai jie apsimeta bankų, policijos, mobiliojo ryšio operatorių ar kitų institucijų darbuotojais. Tokie „specialistai“ dažniausiai kalba rusų kalba ir praneša apie tariamas saugumo problemas: neva kažkas naudoja jūsų sąskaitą, įvyko nulaužimas, būtina skubiai atnaujinti duomenis ar sutartis.

Pavojingos nuorodos – tiesiai į jūsų piniginę

Pagrindinis sukčių įrankis – žinutėje pateikta aktyvi nuoroda, kuri nukreipia į suklastotą svetainę. Paspaudus ant jos ir suvedus asmeninius duomenis, pavyzdžiui, banko prisijungimus, pinigai gali būti ištuštinti per kelias minutes. Pareigūnai pabrėžia: jokios oficialios institucijos nesiunčia nuorodų su prašymu pateikti asmeninius duomenis ar prisijungimus.

„Nespauskite jokių siunčiamų nuorodų! Būkite budrūs, nepatekite į sukčių pinkles“, – rašoma policijos viešai išplatintame pranešime.

Kaip atpažinti apgaulę?

Policija pateikia aiškius požymius, kurie padeda atpažinti sukčių:

  • Bendravimas rusų kalba.
  • Žinutės su grasinimais arba stresą keliančia informacija – apie baudas, siuntinių sulaikymą, neva užblokuotas sąskaitas.
  • Nuorodos su keistais simboliais, netipinėmis svetainių formomis.
  • Prašymas pateikti prisijungimo duomenis, banko kortelių informaciją ar perduoti korteles kurjeriui.

Pareigūnai pataria neskubėti, paprašyti perskambinti vėliau ir ramiai įvertinti situaciją. Kilus abejonių, visada reikėtų kreiptis į oficialius institucijų kontaktus arba pranešti apie incidentą per www.epolicija.lt.

Ką daryti gavus įtartiną žinutę?

  1. Atkreipkite dėmesį į rašybos klaidas ir įtartinas nuorodas.
  2. Nespauskite aktyvių nuorodų žinutėje.
  3. Susisiekite su institucija – oficialiu numeriu ar per jų svetainę.
  4. Praneškite policijai, jei įtariate sukčiavimą.
Taip pat skaitykite:  Po 15 metų į laisvę išleistas „pedofilų patriarchu“ tituluojamas kaunietis E. Čekanavičius

Šalia įrašo pareigūnai pasidalijo ir aiškiais infovizualais, kuriuose pateikiami pavyzdžiai, kaip atrodo sukčių žinutės ir kokius žingsnius svarbu žinoti kiekvienam.

13
Patiko? Pasidalink! Ačiū.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas