COVID-19 atvejų skaičiui augant, imunologė Aurelija Žvirblienė pastebi, kad viešinami skaičiai atspindi tik dalį tikrosios situacijos. Pasak jos, sergančiųjų yra daug daugiau, tačiau liga dabar nėra vienodai pavojinga visiems. Be to, žmonės kartais klaidingai mano, kad jei gyvena sveikai, jiems infekcija negresia.
Mokslininkai praneša apie naują COVID-19 atmainą XEC, kuri gali tapti dominuojančia šį rudenį. Žvirblienė teigia, kad tai neturėtų stebinti, nes COVID-19 evoliucija vyksta kaip ir bet kurio kito viruso, prisitaikančio prie aplinkos. Paskutinis reikšmingas pokytis įvyko 2021 m., kai atsirado omikronas, kuris greitai paplito ir imunizavo daugelį žmonių. Nuo tada viruso variantai yra omikrono subvariantai, ir dauguma jų jau praeityje cirkuliavo visuomenėje.
Šią vasarą Vokietijoje aptiktas naujas potipis gali tapti dominuojančiu Europoje, nors šiuo metu sudaro tik apie 1% atvejų. Tačiau Žvirblienė pabrėžia, kad dabartinė COVID-19 plitimo situacija yra gana įprasta, ypač prasidėjus mokslo metams, kai daugiau žmonių kontaktuoja.
Žvirblienė taip pat pastebi, kad sveikatingumo įpročiai ne visada garantuoja apsaugą nuo virusų. Genetinis polinkis vaidina svarbų vaidmenį jautrumui ligoms, tad net sveikai gyvenantis žmogus gali būti pažeidžiamas. Stresas, miego trūkumas ir kiti veiksniai taip pat silpnina imuninę sistemą, todėl liga gali užklupti netikėtai.
Profesorė rekomenduoja rizikos grupėms, ypač vyresnio amžiaus žmonėms ir turintiems lėtinių ligų, pasiskiepyti, kad būtų išvengta sunkesnių ligos formų.
