Kodėl geltonuoja pomidorų lapai ir ką daryti

Visi be išimties daržininkai susiduria su problema, kai geltonuoja pomidorų lapai. Tai atsitinka dėl įvairių priežasčių. Kodėl taip atsitinka ir ką daryti – apie tai rašo TSN.ua.

Gamtinės priežastys

Pomidorų lapai dažnai pagelsta dėl natūralių priežasčių. Pavyzdžiui, po to, kai daigai persodinti iš atskirų vazonėlių į dirvą. Šiuo atveju geltona spalva atsiranda tik apatinėje augalo dalyje.

Toks reiškinys laikomas visiškai natūraliu, nes persodimas yra stresas pomidorams. Šis sutrikimas yra laikinas. Todėl nereikia panikuoti. Geriau palaukite keletą dienų. Jei per tą laiką pageltę lapai nenukris, teks juos pašalinti rankiniu būdu.

Pageltimas dėl ligų ir kenkėjų

Kai kurios ligos gali sukelti pomidorų lapų pageltimą. Pavyzdžiui, tai phytophthora, fusarium ir kt. Paprastai geltoni lapai yra pirmasis simptomas, todėl reikia kuo greičiau naudoti fungicidus.

Pomidorų lapai taip pat pagelsta dėl kenkėjų, ypač amarų, baltasparnių, kolorado vabalų. Jiems veiksmingi insekticidai.

Drėgmės trūkumas arba perteklius dirvožemyje

Kai pomidorai susiduria su vandens trūkumu, jie pradeda taupyti vandenį, stengiasi bet kokiu būdu sumažinti drėgmės garavimą, todėl pradeda atsikratyti lapų, kurie pirmiausia pagelsta, o vėliau nukrenta. Jei dirvožemyje mažai vandens, lapai susisuka.

Jei drėgmės per daug, tai taip pat neigiamai veikia pomidorų būklę. Tokiu atveju augalas pradeda formuoti per didelę vegetatyvinę masę, susidaro nauji lapai, kurie sugeria maistines medžiagas. 

Todėl viršutiniame dirvožemio sluoksnyje atsiranda mineralų, ypač azoto, trūkumas. Laikui bėgant pomidorų lapai pagelsta.

Jei taip atsitiko, kad perlaistėte pomidorus, reikia nutraukti laistymą ir į dirvą įmaišyti azoto.

Saulės spindulių perteklius arba trūkumas

Kai augalas sodinamas atviroje vietoje pagal retą sodinimo schemą, jis gali nukentėti nuo ryškių saulės spindulių tuo laikotarpiu, kai daigai dar nėra visiškai sustiprėję. Todėl, esant stipriam karščiui, būtinai uždenkite pomidorus per pirmąsias savaites.

Taip pat skaitykite:  „Rusai žygiuoja rikiuotėmis, iškėlę rankas į viršų“ (Video)

Tačiau jei sodinimo schema yra tanki, pomidorų lapai paprastai pagelsta apačioje arba krūmo viduje. Tokius augalus persodinti yra pavojinga, geriau tiesiog praretinti lapus, kurie užstoja kitus.

Problemos su šaknų sistema

Gana dažna problema su pomidorais. Pomidorų lapai pagelsta ant tų krūmų, kurių šaknų sistema yra silpnai išsivysčiusi. Ji negali užtikrinti pakankamo maitinimo antžeminei masei ir atsiranda badas.

Tokiu atveju augalui galima padėti naudojant augimo aktyvumą skatinančius preparatus. Taip pat pusiausvyrą padeda atkurti papildomas trąšų įlašinimas.

Maistinių medžiagų trūkumas arba perteklius

Tai pagrindinė priežastis, dėl kurios geltonuoja pomidorų lapai. Tačiau prieš imantis veiksmų, būtina suprasti, kokios maistinės medžiagos yra per daug arba per mažai.

Azoto perteklius arba trūkumas

Augalas atrodo susilpnėjęs, jauni lapai smulkūs, o seni ūgliai išblunka ir pagelsta? Tai azoto trūkumas. Jei pastebėjote tokių problemų, reikia įmaišyti karbamido arba karvės pienio. Veiksmingai veikia paukščių mėšlas kartu su pelenais.

Tačiau nereikia viršyti trąšų kiekio, nes azoto perteklius sukelia didelės vegetatyvinės masės kaupimąsi, o tai taip pat gali būti lapų pagelėjimo priežastis.

Fosforas

Dar vienas svarbus pomidorams maistinis elementas. Jo trūkstant lapai susiraukšlėja ir sumažėja, vėliau pagelsta. Dažnai stiebai tampa violetiniai arba tamsiai žali. 

Jei pastebėjote tokią problemą, reikia papildomai patręšti augalą superfosfatu. Kartais sodininkai taip pat užkasa šalia lysvių žuvų galvas. Tačiau labai svarbu nepertręšti pomidorų fosforu.

Kalis

Trūkstant kalio, augalo lapai pirmiausia pagelsta, o vėliau išdžiūsta lapai, esantys stiebo apačioje. Pirmiausia augalą rekomenduojama apdoroti vandenyje ištirpintu kaliu. Po 2–3 apdorojimų į dirvą įmaišykite kalio sulfato.

Magnis

Jei pomidorų lapai pagelsta, galbūt trūksta magnio. Tokiu atveju spalva keičiasi tarp gyslelių. Taip pat lapai dažnai susisuka į vidurį, o seni gali pasidengti pilkai rudos dėmėmis. Norint atsikratyti šios problemos, naudojamas magnio nitrato trąšimas.

Taip pat skaitykite:  Pasitikrinkite: galbūt jums priklauso papildomi 122–1325 eurai prie pensijos – štai kam skiria

Cinko ir kalcio trūkumas

Cinko trūkumo atveju taip pat geltonuoja pomidorų lapai, bet ant jų taip pat atsiranda rudų arba pilkų dėmių. Vėliau tokie lapai nudžiūsta. O esant mažam kalcio kiekiui, lapai gali tapti nenatūraliai žali apačioje ir geltoni viršuje.

Boro trūkumas

Dažniausiai spalva pasikeičia tik viršutiniuose lapuose, o pats augalas gali numesti žiedus ir nenatūraliai išsikurti. Tokiu atveju būtina purkšti krūmelius 1 % borato rūgšties tirpalu. Tai daryti reikia vakare.

Sieros trūkumas

Esant sieros trūkumui, pirmiausia pagelsta viršutiniai, o vėliau apatiniai lapai. Taip pat augalas formuoja plonus ir trapčius naujus lapelius. Reikia įterpti atitinkamas trąšas koncentracijomis, nurodytomis instrukcijoje.

455
Patiko? Pasidalink! Ačiū.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas