Remdamiesi beveik 500 pacientų stebėjimais, mokslininkai padarė išvadą, kad žmonės, patyrę širdies sustojimą, mirė po 4 minučių ir 20 sekundžių.
Tai teigiama tyrime, paskelbtame „New England Journal of Medicine“. Mokslininkai pabrėžė, kad šie rodikliai yra itin svarbūs organų paėmimo iš mirusio žmogaus donorystės tikslais atveju.
Juk biomedžiaga iš žmogaus, sutikusio su pomirtine transplantacija, gali būti paimta tik tada, kai mirtis yra galutinai konstatuota. Nes net ir sustojus širdžiai, kiti žmogaus organai vis tiek gali funkcionuoti ir palaikyti gyvybinę veiklą.
Pasak tyrėjų, ypač karštai diskutuotas klausimas buvo organų paėmimas iš kūdikių praėjus 75 sekundėms po širdies sustojimo.
Apskritai tarp gydytojų plačiai paplitusi „5 minučių taisyklės“ praktika – jei per šį laiką žmogaus nepavyksta gaivinti, galima konstatuoti mirtį. Mokslininkų komanda nusprendė išbandyti šį principą ir vienu metu surengė didelio masto tyrimą 20 intensyviosios terapijos skyrių trijose šalyse. Visų pirma, specialistai stebėjo 480 pacientų 30 minučių po širdies veiklos nutraukimo.

Taigi gydytojai galėjo nustatyti, kad tik 67 pacientams (14 %) buvo atkurtas trumpalaikis širdies plakimas, tačiau jie vis tiek mirė. Dažniausiai širdies „atgaivinimas“ kelioms sekundėms įvykdavo praėjus 1–2 minutėms po pirmojo sustojimo. Tačiau maksimalus intervalas buvo lygiai 4 minutės ir 20 sekundžių.
Apskritai tyrimų rezultatai iš esmės patvirtino „5 minučių taisyklę“, tačiau ji suveikė žmonėms, kuriems buvo prijungti gyvybę palaikantys aparatai. Taigi, kitais atvejais rezultatai gali skirtis.
