Pirmasis paprikų ir pomidorų daigų maitinimas yra svarbiausias jų aktyviam augimui ir stipriam imunitetui. Šie augalai yra kaprizingi ir sunkiai prižiūrimi, todėl reikia laikytis visų agrotechnikos taisyklių. Savalaikis ir kompetentingas maitinimas padeda trapiems daigams augti sveikiems ir stipriems, sėkmingai atsispirti neigiamai išorės veiksnių įtakai, taip pat padeda pradžią gausiam derliui.
Kada maitinti daigus?
Daugelis pradedančiųjų sodininkų mano, kad išdygusiems daigams papildomo maitinimo nereikia – jiems visiškai pakanka derlingos dirvos, vandens ir saulės šviesos.
Tačiau tai toli gražu nėra tiesa, nes įprastos dirvos daigams užtenka tik 3-4 dienoms, po to daigai pradeda badauti.
Daigų badavimo požymiai
:
- Stiebų traukimasis dėl maisto medžiagų trūkumo;
- sodrios žalios spalvos praradimas ir lapų pageltimas;
- šaknų sistemos silpnumas, dėl kurio krūmas yra žemaūgis, o derlius mažas.
Todėl paprikų ir pomidorų daigus ne tik galima, bet ir reikia maitinti. Svarbu pasirinkti tinkamas trąšas, kurios nepakenktų trapiems daigams.
Dažniausiai pasitaikančios klaidos tręšiant
Net ir patyręs sodininkas nėra apsaugotas nuo klaidų per pirmąjį paprikų ir pomidorų daigų maitinimą:
- azoto įvedimas – sukelia greitą stiebų augimą, kurie lieka ploni, silpni ir gali lūžti nuo savo svorio;
- mineralinių trąšų naudojimas – jos yra koncentruotos sudėties, o tai tampa tikru stresu trapiems daigams ir gali sukelti jų nuvytimą;
- medžio pelenai – juose yra didelė kalcio ir kalio koncentracija, kurie naudingi augantiems daigams, bet ne trapiems daigams.
Pomidorų ir paprikų daigams augimo pradžioje svarbiausia yra stiprios ir sveikos šaknys, todėl papildomas tręšimas turėtų sustiprinti daigų šaknų sistemą.
Kuo maitinti daigus
Pirmosiomis dienomis jauniems daigams reikia papildomo tręšimo, kuris stiprina jų šaknų sistemą, didina imunitetą ir suteikia energijos harmoningam augimui. Šiam tikslui galima naudoti šias kompozicijas:
.
- Gintaro rūgštis – ½ tabletės ištirpinama 1 l šilto vandens ir naudojama pašarui. Ši priemonė suaktyvina šaknų augimą ir apsaugo daigus nuo išgulimo.
- Medus – 1 valgomasis šaukštas natūralaus medaus ištirpinamas 2 litruose šilto vandens. Medaus tirpalas suteikia silpniems daigams energijos sveikam augimui ir vystymuisi.
- Kalio humatas – ½ valgomojo šaukšto užpilama 1 litru vandens ir gerai išmaišoma. Šis pašaras stiprina daigų imunitetą ir padeda jiems atsispirti stresui.
- Svogūnų lukštai – sauja svogūnų lukštų užpilama stikline stipraus verdančio vandens ir paliekama, kad prisitrauktų, po to praskiedžiama 1 litru vandens. Tai veiksminga priemonė apsaugoti daigus nuo juodosios kojelės ir kitų grybinių ligų.
Pipirų ir pomidorų daigai laistomi atsargiai, be pertekliaus. Po 5-6 dienų galima pastebėti pirmuosius pokyčius – silpni ir negausūs stiebai tampa stiprūs, lapai įgauna sodriai žalią spalvą, aktyviai auga šaknys. Daigai nustoja vysti, tampa sveikesni ir stipresni.
Tręšimas rezultatui įtvirtinti
Pirmojo maitinimo poveikis trunka iki 8-10 dienų, po to paprikų ir pomidorų daigams reikia sugrąžinti maisto medžiagas. Antrasis tręšimas atliekamas iš karto pasirodžius pirmajam tikram lapeliui. Jo sudėtis turėtų būti subalansuota:
- medžio pelenai – prisotina daigus kalio, kalcio ir kitų augimui ir vystymuisi svarbių maistinių medžiagų (½ valgomojo šaukšto 0,5 l vandens);
- magnio – stiprina lapus ir gerina fotosintezę (1 g 1 litrui vandens);
- dilgėlių – geriausias organinis pašaras daigams, neleidžiantis jiems „tukti” (1 dalis dilgėlių 10 dalių vandens).
Antrasis pašaras užtikrina aktyvų ir sveiką daigų vystymąsi, stiprina imunitetą ir saugo juos nuo neigiamos aplinkos poveikio.
Stiprių ir sveikų daigų paslaptis
Net ir stiprūs bei tvirti
daigai
nėra apsaugoti nuo problemų sodinant į nuolatinę vietą. Siekiant jų išvengti, paskutinį kartą paprikų ir pomidorų daigai maitinami likus 10 dienų iki persodinimo.
Sudėtis trečiajam daigų maitinimui
:
.
- cukrinis smėlis – pagerina daigų adaptaciją naujoje vietoje ir sumažina streso poveikį (1 arbatinis šaukštelis 1 litrui vandens);
- kalcio nitratas – stiprina šaknis, stiebus ir lapus, gerina imunitetą ir padeda atsispirti ligoms (1 šaukštas 1 litrui vandens);
- svogūnų lukštai – apsaugo daigus nuo grybinių ligų ir vabzdžių kenkėjų.
Po trečiojo maitinimo pipirų ir pomidorų daigai sustiprėja, džiaugiasi aktyviu augimu, stipriais stiebais, vešliais lapais ir gera sveikata.
