Kiekvienas sodininkas myli savo sodą ir yra pasirengęs skirti laiko bei pastangų savo sumanymui. Tai suprantama – be priežiūros derliaus nebus. Rugpjūtis – ne tik vaisių nuėmimo metas, bet ir laikotarpis, kai reikia pasirūpinti kitų metų derliumi. Daugiau apie tai, ką daryti rugpjūtį auginant obelis, braškes, agrastus, avietes, vynuoges, skaitykite straipsnyje.
Obuolių medis rugpjūtį: kenkėjų kontrolė, tręšimas, laistymas
Nukritusių vaisių rinkimas . Kadangi anksti nokstančios veislės pradeda duoti derlių, negalima pamiršti ir nukritusių vaisių rinkimo: jie gali tapti kenkėjų ir ligų plitimo šaltiniu.
Biologiniai preparatai nuo alkūnės. Karštą vasarą yra didelė alkūnės išplitimo tikimybė, kuri pavojinga vėlyvoms obelų veislėms. Kovoti su ja padės tokie biologiniai preparatai kaip bitoksibacilinas ir lepidocidas. Gydymas atliekamas kas 2 savaites. Fitoverm atveju pakanka vienos procedūros, kurios laukimo laikotarpis yra iki 3–5 dienų.
Derliaus nuėmimas . Puvinio pažeisti arba vikšrų suėsti vaisiai turi būti sunaikinti. Visas derlius suvartojamas ne ilgiau kaip pusantro mėnesio, nes jo ilgiau laikyti tiesiog negalima.
Visus vaismedžius ir vaiskrūmius reikia tręšti. Rugpjūtį į tręšimą geriau įtraukti fosforo-kalio trąšų ir organinių medžiagų.
A. Ivaščenka, Riazanė
Viršutinis tręšimas . Net jei einamųjų metų derlius palieka daug norimų rezultatų, vaismedžius vis tiek reikia patręšti. Šiuo metu jie deda būsimo derliaus vaisių pumpurus. Be viršutinio tręšimo stabilaus derliaus gauti neįmanoma. Sodo medžių šaknys iš dirvožemio paima maksimalų medžiagų kiekį, reikalingą vaisiams suformuoti.
- Kiekvienais metais po vaismedžiais įterpiu dvigubo superfosfato ir kalio sulfato.
- Kartą per 4-5 metus į dirvą įdedu kalkių, kad subalansuočiau dirvožemio rūgštingumą.
- Mano obelų ir kriaušių medžiams taip pat reikia humuso. Kasdama kamieno ratus po medžiais iki 8–10 metų, įdedu 3 kibirus humuso, senesniems medžiams organinių medžiagų normą padvigubinu.
- Obelys, kriaušės ir slyvos vasaros pabaigoje priauga cukraus, todėl rugpjūtį reikia turėti laiko sode įterpti kalio trąšų. Suaugusiems medžiams ant vainiko daromos tranšėjos, į kurias supilamos ištirpintos superfosfato ir kalio sulfato granulės.
Laistymas . Prieš tręšiant, visus vaismedžius gausiai palaistau, jei nebuvo stipraus lietaus. Vandens sunaudojimas priklauso nuo amžiaus: vienam medžiui reikia 10–20 kibirų vandens. Laistau į tranšėją iš žarnos. Tada ten įberiu trąšų ir užkasu.
Uogų krūmai rugpjūtį: tręšimas, laistymas, genėjimas
Uoginiai augalai – avietės, serbentai, sausmedis – taip pat tręšiami pelenais arba kalio sulfatu, kasant tarpueilius. Vėlyvą vasarą tręšti tinka ir superfosfato bei kalio druskos mišinys. Uoginiai augalai taip pat mėgsta tręšti vištų mėšlo tirpalu.
A. Ivaščenka, Riazanė
Vynuogė
Antroje mėnesio pusėje, norint geriau sunokinti vynmedžius ir paruošti juos žiemai, ūglių viršūnes reikia nugnybti 15–20 cm.
- Laistymas atliekamas saikingai, daugiausia karštu oru.
- Tuo pačiu metu įterpiamos papildomos trąšos: šiuo metu vynuogėms reikia fosforo-kalio trąšų (5–10 g ištirpinama kibire vandens).
- Neaustinė medžiaga naudojama vynuogių kekėms apsaugoti nuo paukščių.
Avietė
Rugpjūtį nustokite laistyti paprastąsias avietes, kad augalai spėtų visiškai sunokti iki žiemos. Derlių pradeda duoti visžalės veislės. Jų laistymas reguliuojamas priklausomai nuo oro sąlygų, sudrėkinant dirvą iki 40 cm gylio.
Svarbu atlikti genėjimą pašalinant silpnus, ligotus, plonus ir bevaisius ūglius.
Braškės
Pats laikas pradėti sodinti braškes. Įsišaknijusios rozetės su žemės gumulu perkeliamos į vietas, kur anksčiau augo moliūgai, svogūnai, žalumynai ar šakniavaisiai. Šalto klimato regionuose geriau tai padaryti iki mėnesio pabaigos, šiltesnėse vietose galite palaukti iki spalio.
Senesni nei 4 metų plantacijos turi būti pašalintos, o į laisvą vietą įterpta trichodermino, pelenų ir humuso. Po to dirvožemis palaistomas.
Agrastas
Krūmus reikia praretinti, pašalinant senas, be ataugų šakas. Taip pat nupjaunami pagulę, per ilgi, ligų ir kenkėjų (amarai, miltligė) pažeisti krūmai. Siekiant išvengti infekcijų ir kenksmingų vabzdžių plitimo, pažeisti ūgliai turi būti sunaikinti.
Nuėmus derlių, atliekama kenkėjų kontrolė ir laistymas, dirvožemis sudrėkinamas iki 40 cm gylio. Kartu su laistymo vandeniu galima įterpti fosforo ir kalio.
Svarbu
Derlingais metais medžių ir krūmų apkrova vaisiams gali būti labai didelė. Siekiant išvengti šakų lūžimo dėl tų pačių obuolių svorio, būtina pastatyti atramines konstrukcijas. Šiems tikslams naudojamos medinės šakės, krūmų apvadai, viela aviečių plantacijoms.
Kaip rugpjūtį pasidaryti sodinimo duobę rudens sodinimui
Jau vasarą galite pradėti ruošti sodinimo duobes rudens darbams. Tokiu atveju dirvožemis turės laiko sutankintis, o jo struktūra pagerės.
- Sėkladainiams reikės ne mažesnio kaip 60 cm skersmens ir 80 cm gylio.
- Kaulavaisiams optimalus gylis yra 60 cm, o skersmuo – 40 cm.
Ant dugno dedamas drenažas iš skaldos, keramzito arba skaldytų plytų, o duobė užpildoma organinėmis medžiagomis (kompostu arba humusu) ir mineralinėmis trąšomis.
Jei reikia, atliekamas kalkinimas.
Kaip gydyti kenkėjus rugpjūtį
Aš gydau sodą nuo kenkėjų, ir tai yra daug darbo. Augalų imunitetą palaiko mikroelementai: varis, magnis, cinkas, geležis, jodas, boras. Juos įmaišau arba kartu su trąšomis, arba atskirai vandeninio tirpalo pavidalu, pagal ant pakuotės nurodytą normą.
Kad medžiai nepatirtų geležies trūkumo, galite po medžiu užkasti senas vinis; jos dėl korozijos palaipsniui praturtins dirvožemį šiuo svarbiu elementu.
- Kamienus ir šakas apipurškiu Bordo mišiniu ir patikrinu gaudymo diržus.
- Jei reikia, kenkėjų kontrolės chemikalus naudoju tik nuėmus derlių.
- Lapai po cheminio apdorojimo gali būti naudojami kaip mulčias po vaismedžiais, siekiant apsaugoti nuo kenkėjų.
Mano sklype taip pat auga spygliuočiai. Jiems nereikia jokio specialaus tręšimo. Tačiau ligų prevencijai naudoju preparatus, kuriuos rekomenduoja medelyno, kuriame pirkau sodinukus, specialistai. Beje, spygliuočius taip pat geriau sodinti rugpjūtį arba rugsėjo pradžioje, tada jie turės laiko geriau prisitaikyti prie žiemos.
A. Ivaščenka, Riazanė
