„Sureikšminkim“ proteste – 2000 žmonių, šūksniai „gėda“ ir pašaipi latė prezidentūrai

Antradienį Nepriklausomybės aikštėje Vilniuje rengiamas protestas dėl premjero Gintauto Palucko verslo istorijos ir valdančiosios koalicijos veiksmų. Protestas, kuris pavadintas „Sureikšminkim“, prasidėjo 18 valandą. Pareigūnų duomenimis, į protestą aikštėje susirinko apie 2000 žmonių. Apie 19 valandą vakaro minia pajudėjo Vyriausybės rūmų link ir skandavo „Gėda“ bei „Paluckas bailys“ šūksnius.

Vienas tyrimo apie Palucko verslą autorių: neatėjau kelti revoliucijos, aš atėjau iškelti klausimus

Dar prieš 18 valandą aikštėje sutiktas Tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ vadovas Šarūnas Černiauskas, kuris buvo vienas tyrimų apie G. Palucko verslo peripetijas autorių, sakė, kad po pasirodžiusių jau dviejų tyrimų iš premjero atsakymų nesulaukta.

„Tai jau buvo antras tyrimas apie premjero reikalus, klausimų buvo 27+1, o atsakymų – lygiai nulis kol kas. Premjeras nuo klausimų bėga jau daugiau nei savaitę, mano supratimu, tai yra graudu, kai premjerui tenka slėptis už partijos bendražygių, kurie bando torpeduoti arba „Sieną“, arba „Laisvės TV“. Apmaudu, kai premjeras tiesiog tyli ir slepiasi už prezidento nugaros jau nuo šiandienos. Aš čia neatėjau kelti revoliucijos, aš atėjau iškelti klausimus“, – aikštėje prie Seimo kalbėjo Š. Černiauskas.

Apie tai, kad minioje nepasirodys premjeras G. Paluckas, žurnalisto nenustebimo.

„Premjeras aiškiai pasakė, kad jam čia nesinori rodytis, ir jis nesirodo. Toks jo pasirinkimas. Lygiai kaip prezidentas, kuris jau pasirinko pusę, jam jau daugiau klausimų nekyla. Nors įdomu, kaip žmogus iš bankinio sektoriaus gali nekelti klausimų dėl pinigų kilmės. Be tai – prezidento pasirinkimas“, – pastebėjo Š. Černiauskas ir perdavė ironiškus linkėjimus G. Nausėdos patarėjui Frederikui Jansonui, kuris sukritikavo šiandienos protesto dalyvius.

„Girdime iš prezidento patarėjo net įžeidimus protesto organizatoriams, kažkokias keistas replikas apie pigesnę kavą. Pone Jansonai, štai kava, galiu pasidalinti“, – sakė žurnalistas, pridūręs, kad jis tikisi, kad G. Nausėda būtent ir bus tas žmogus, kuris ir pareikalaus premjero atsakyti į visus keliamus klausimus.

Taip pat skaitykite:  Kaip alus kenkia kūnui?

Iš Kipro į protestą atvykusi Rūta: norime nesusireikšminusio premjero

Aikštėje sutikta iš Kipro atvykusi Rūta sakė, kad Lietuvos politinės peripetijos sekamos ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

„Labai norime, kad Lietuvoje viskas vyktų sklandžiai, nebūtų korupcijos. Nebūtų premjero susireikšminimo, kai jis neatsako į klausimus, kažką slepia. Norisi tų atsakymų ir mums, gyvenantiems užsienyje, nes mums rūpi. Laukiame atsakymų“, – sakė Rūta.

Čia pat savo nuomonę pateikė taip pat Kipre gyvenantis Valdas. Anot jo, „situacija atrodo apgailėtinai“.

„Klounai, kuriuos išrinko į valdžią, užima pareigas, kurias eidami jie negali elgtis taip, kaip dabar elgiasi. Jei premjeras neturi skaidrumo, tai yra labai blogai. Premjeras turi du variantus – trauktis iš pareigų arba atsakyti į klausimus ir nebepatekti į situacijas, kuriose dabar jis yra“, – pabrėžė Valdas.

Vilnietė Jūratė aikštėje prie Seimo stovėjo su dideliu plakatu. Jame, kaip sakė ji, visa tai, ką ji mato dabartiniu metu Lietuvos politiniame lauke.

„Tiesiai šviesiai perteikiau tą, ką matau. Dabartinė valdančioji koalicija kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, premjeras nepaneigia įtarimų dėl korupcijos, pasikvietęs į koaliciją Žemaitaitį, kuris yra sulaužęs Konstituciją. Prezidento institucija tyčiojasi iš pilietiškų žmonių, nors prezidentas turėtų būti tas, kuris vienija šalį, deja, bet taip nėra“, – sakė su plakatu aikštėje sutikta Jūratė.

Proteste susirinkusieji laiko plakatus su užrašais „Kam tarnauji, Paluckai?“, „Seimas žino, ką daro. Būtent tai ir baugina“, „Valstybės tarnyba 2026: legalus smurtas, vogimas iki 19k ir NULIS bausmių“.

Palucko elgesį lygino su Putino: „Manęs čia nėra, ne aš kaltas“

Kitos dvi vilnietės teigė, kad atvyko į aikštę „dėl Lietuvos“.

„Aišku, kad dėl Lietuvos. Buvau labai aktyvi Sąjūdyje, man gražu, kad ateina jaunimas, atėjau palaikyti, kad būtų masiškiau. Mums ne vis tiek. Laukiam atsakymų, kurių nebus. <…> Nesuprantu, kodėl visi dangsto kaip akli ar kurti. <…> Kartais atrodo, kad taktika, kaip kokio Putino. Visiems aišku, ką padarė Putinas, o jis kitą dieną apsimeta, kad tai ne jis. Tai dabar ir Paluckas: „Manęs čia nėra, ne aš kaltas“, – paraleles lygino vilnietės.

Taip pat skaitykite:  Naujausia sinoptikų prognozė: žiema trauktis neskubės

Proteste – prezidento patarėjui skirti plakatai

Anksčiau antradienį prezidento vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas, komentuodamas protestą, teigė, kad jam klausimų kelią protestuotojų keliamų reikalavimų įvairovė, ir ironiškai kalbėjo apie „trūkstamą reikalavimą pigesnei latte kavai ir kad marsiečiai naudotų ekologišką kurą“.

Reaguodami į tai, į protestą žmonės atsinešė plakatą su užrašu „Pigesnės latte! Ir kad prezidentas atsiprašytų“, taip referuodami į vieną mitingo reikalavimų, kad šalies vadovas, kaip esą ir žadėjo, prisiimtų atsakomybę už pernai sudarytą Seimo valdančiąją koaliciją.

Plakatą atsinešusi mitinguotoja Aistė tikino, kad iš politikų reikalaujama atskaitomybės, laukiama jų įsiklausymo į visuomenės norus.

„Prezidento patarėjas sakė, kad jam trūksta tokių punktų kaip pigesnė latė, (…) mes pasirengę kaip protestuotojai išklausyti (…) ir manau daugelis mūsų sutinka su šituo punktu, kad reikia pigesnės latės“, – Eltai sakė ji.

Keliami 4 pagrindiniai reikalavimai, tarp jų laukiama ir prezidento atsiprašymo

Organizatoriai sako, kad šiuo protestu reikalaujama atsakymų iš premjero G. Palucko dėl jo verslo aplinkybių, aiškių faktų dėl nekilnojamojo turto įsigijimo. Protestuotojai į protestą atvyksta su šūkiu: „Nesugebėjus jų pateikti – atsistatydinti“.

Protestu keliami keturi pagrindiniai reikalavimai, tarp jų – reikalaujama aiškių atsakymų iš G. Palucko dėl jį lydinčių skandalų, o „nesugebėjus jų pateikti – atsistatydinti“. Taip pat norima, kad koalicija su „Nemuno aušra“ būtų nutraukta, o šiai partijai priklausančių ministerijų ministrai – atšaukti.

Pasak R. Koroliovo, tarp pagrindinių protestuotojų reikalavimų – Seimo rudens sesijoje atsisakyti planų į plenarinių posėdžių salę sugrąžinti Baudžiamojo kodekso pataisas, kuriomis būtų švelninama atsakomybė vadinamajame „čekučių“ skandale dalyvaujantiems politikams.

Paskutinis protestuotojų keliamas reikalavimas – prezidentūrai, iš šalies vadovo tikimasi viešo atsiprašymo.

„Jis (prezidentas – ELTA) koalicijos formavimo pradžioje yra sakęs: „Aš prisiimu visą atsakomybę už šios koalicijos darbą ir bendrai šitą koaliciją.“ (…) Pagal šitą logiką, jis turėtų prisiimti šitą atsakomybę ir būti teisingas visiems, ko jis dabar iš tikrųjų nedaro, deja“, – žurnalistams antradienį prie Seimo sakė R. Koroliovas.

Taip pat skaitykite:  Klimatologas atsakė, kokių Kalėdų galime laukti – baltų ar žalių

Protestą organizuoja politine organizacija save pristatantis „Demokratijos Forumas“ ir jo atstovas, istorijos studentas Robertas Koroliovas bei vienas iš pernai lapkritį vykusio mitingo „Dešimt tylos minučių“ rengėjų Mantas Meškerys.

Premjeras Paluckas ir Seimo pirmininkas Skvernelis proteste pasirodyti neketina

Iš pradžių protestuotojai renkasi Nepriklausomybės aikštėje prie Seimo rūmų, vėliau ketinama Gedimino prospektu žygiuoti į Vinco Kudirkos aikštę ir protestą tęsti priešais Vyriausybę.

Protesto organizatoriai į jį ateiti ir viešai tarti žodį kvietė ir prezidentą Gitaną Nausėdą, G. Palucką, socialdemokratų partijos atstovus.

Savo ruožtu premjeras pirmadienį tikino, kad proteste jis nepasirodys, mat, pasak jo, protestuotojai susirinks ne diskutuoti, o išreikšti nuomonės, kurią jis jau yra girdėjęs.

Pikete nedalyvaus ir Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis.

Vilniaus miesto savivaldybė suteikė leidimą renginiui iki 4 tūkst. dalyvių.

151
Patiko? Pasidalink! Ačiū.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas