Trumpas gali nutraukti paramą Ukrainai

JAV prezidentas Donaldas Trumpas yra taip nusivylęs savo diplomatinių pastangų nesėkme, kad iškėlė klausimą dėl visiško paramos Ukrainai, jai priešinantis Rusijos agresijai, nutraukimo. Tai galėtų gerokai apsunkinti padėtį mūšio lauke, rašo ABC News .

Amerikos pagalbos mažinimas

Leidinys priminė, kad birželį Trumpas Rusijos ir Ukrainos karą palygino su „dviem mažais vaikais, kovojančiais parke“. Jis taip pat pridūrė, kad kartais geriau „leisti jiems kovoti, prieš kovojant su jais pačiam“.

Be to, leidinyje pabrėžta, kad Amerikos pagalba Ukrainai praktiškai baigiasi. Pavyzdžiui, balandžio mėnesį Trumpo administracija patvirtino 50 mln. dolerių karinės pagalbos Ukrainai pardavimą, tačiau tik po to, kai pasirašė prieštaringai vertinamą mineralų gavybos sutartį.

Tačiau Baltieji rūmai nepanaudojo apie 3,9 milijardo dolerių, skirtų karinei pagalbai Ukrainai. Buvęs JAV prezidentas nespėjo išleisti šių lėšų iki savo kadencijos pabaigos.

Pasekmės Ukrainai, jei JAV pagalba bus nutraukta

„Be amerikietiškų ginklų padėtis mūšio lauke, žinoma, bus sunkesnė“, – žurnalistams sakė Ukrainos Aukščiausiosios Rados Užsienio politikos ir tarpparlamentinio bendradarbiavimo komiteto pirmininkas Oleksandras Merežko.

Leidinys priminė, kad Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis metų pradžioje pareiškė, jog Amerikos pagalba sudaro 30 proc. Ukrainos ginkluotės. Kai kuriais skaičiavimais, ši dalis siekia tik 20 proc.

Tačiau Oleksandras V. Danyliukas, Jungtinės Karalystės Karališkojo jungtinio karinių pajėgų instituto analitinio centro mokslinis bendradarbis, žurnalistams sakė, kad Amerikos karinė pagalba yra svarbi, bet ne gyvybiškai svarbi.

„Nenuvertinčiau to, bet ir nepervertinčiau“, – sakė jis ir pridūrė, kad maždaug pusę tiekiamų amerikiečių ginklų sistemų ir šaudmenų būtų galima pakeisti alternatyviomis.

Danyliukas mano, kad oro gynyba yra viena iš sričių, kurioje Amerikos parama yra ypač svarbi. Pasak jo, Amerikos gynybos sistemos padeda stiprinti Kijevo saugumą. Jis teigė, kad be jų sostinė nukentėtų tiek pat, kiek Odesa ar Zaporožė.

Taip pat skaitykite:  Premjeras: koalicijos partneriai neturi gąsdinti visuomenės, sėti nerimo

„Tai nėra gerai. Tai labai pablogins gyvenimą, ypač Vakarų diplomatams, įskaitant amerikiečius. Ar tai pakeis mūsų valią kovoti? Ne. Tai tik pražudys daugiau civilių, tai vienintelis skirtumas“, – pridūrė tyrėjas.

Danyliukas pripažino, kad Amerikos pagalbos sustabdymas sukels tam tikrų problemų. Tačiau jis patikino, kad Ukraina „nesubyrės“. Jis priminė, kad Ukraina jau išgyveno du ankstesnius laikotarpius, kai Amerikos pagalba buvo įšaldyta.

Ką reikės daryti Ukrainai?

Tuftso universiteto Fletcherio teisės ir diplomatijos mokyklos analitikas Pavelas Luzinas pokalbyje su žurnalistais pabrėžė, kad dabar svarbu rasti pakaitalą ginklams, kurių tiekimą JAV gali nutraukti.

„Ankstesnė administracija nusprendė, kad šią naštą turėtų prisiimti Amerikos mokesčių mokėtojai. Dabartinė administracija nori pasidalyti šia našta“, – pabrėžė jis.

Luzinas pažymėjo, kad Europa galėtų apmokėti Ukrainai amerikietiškus ginklus. Jis mano, kad Ukraina taip pat turi galimybę apmokėti ginklus pasinaudodama ilgalaikėmis Europos ar Amerikos paskolomis. Be to, šiam tikslui galėtų būti panaudotos įšaldytos Rusijos lėšos.

Leidinyje pažymėta, kad Europa dažnai kritikuojama dėl lėto išteklių mobilizavimo. Geopolitinė strategė ir „Fordham Global Foresight“ įkūrėja Tina Fordham komentare leidiniui teigė, kad Europos šalys ne kartą įrodė, jog laikui bėgant gali veikti ryžtingai.

Leidinyje priminta, kad Ukraina priklauso nuo Jungtinių Valstijų, tiekiančių amuniciją HIMARS artilerijos raketų sistemai. Be to, sparnuotosios raketos „Storm Shadow“ / „SCALP“, mažo skersmens antžeminės bombos, M777 haubicos, antiradarinės raketos AGM-88 HARM ir naikintuvai F-16 yra gaminami Jungtinėse Valstijose arba priklauso nuo amerikietiškų komponentų ir sistemų. Tai suteikia Vašingtonui teisę vetuoti jų perdavimą Kijevui.

Trumpas Rusijos ir Ukrainos karą pavadino „vaikiška kova“ – kas žinoma

Prisiminkime, kad anksčiau JAV prezidentas Donaldas Trumpas karą Ukrainoje palygino su „dviejų vaikų kova“. Atsakydamas į tai, Rusijos vadovo spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad Maskvai šis karas yra „egzistencinis“.

Taip pat skaitykite:  Ar išgyventumėte 72 valandas? Europos šalys gyventojus ruošia karui

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis taip pat sureagavo į netinkamą palyginimą. Jis pareiškė, kad jis ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nėra vaikai . Ukrainos lyderis pabrėžė, kad Rusijos diktatorius yra žudikas, kuris „atėjo į šį parką žudyti vaikų“.

277
Patiko? Pasidalink! Ačiū.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas