Įdomybė, kurios turbūt nežinojote: kodėl nafta matuojama bareliais?

Naftos barelio, kaip naftos gavybos matavimo vieneto, kilmė slypi tolimos praeities migloje. Tačiau kai ką žinome iš istorijos.

Nuo seniausių laikų nafta buvo išgaunama mažais kiekiais. Iš pradžių nebuvo standartinės cisternos naftai gabenti. Kažkur nafta buvo gabenama medinėse statinėse, kažkur – naštose. Kol naftos gabenimo ir prekybos apimtys buvo nedidelės, tai nebuvo didelė problema.

XIX a. antroje pusėje sparčiai plėtojant naftos gavybą, ėmė labai trūkti cisternų naftai saugoti ir transportuoti. Naftai gabenti buvo naudojamos visos turimos įvairios paskirties ir dydžio statinės. Kadangi naftos kaina buvo patogiai nustatyta už 1 statinę, skirtingų dydžių statinių naudojimas pirkėjams kėlė didelių nepatogumų. Didėjant prekybos apimtims, dėl to, kad nebuvo standartizuotų naftos pristatymo pajėgumų, pristatytos naftos kiekių apskaičiavimo procesas tapo vis labiau imlus laikui ir darbui.

1866 m. rugpjūtį, pačiame naftos bumo įkarštyje šiaurės vakarų Pensilvanijos valstijoje, Tytusvilio mieste susitiko saujelė nepriklausomų Amerikos naftos gamintojų. Vienas iš šiame susitikime svarstytų klausimų buvo susitarti dėl standartinės taros, kuria nafta būtų tiekiama vartotojams. Todėl buvo sutarta, kad standartine naftos statine bus laikoma 42 galonų talpa.

Kodėl 42 galonų statinė tapo naftos pramonės standartu?

Iki 1700 m. kasdienė praktika Pensilvanijoje ir patirtis jau lėmė, kad 42 galonų sandari medinė statinė tapo de facto standartine tara žuviai, melasai, muilui, vynui, aliejui, banginių aliejui ir kitoms prekėms gabenti.

42 galonų statinė, pripildyta aliejaus, svėrė tik tiek, kad vienas sveikas vyras galėjo ją panešti. Didesnių statinių vienas žmogus negalėjo suvaldyti, o mažesnių statinių naudojimas buvo ekonomiškai nenaudingas. Be to, 20 42 galonų statinių puikiai tilpdavo ant tipinių to meto baržų ir geležinkelio platformų.

Taip pat skaitykite:  Sužinokite savo likimą pagal gimimo metus: senovės Mevos mokymai

Taigi 42 galonų statinės kaip pramonės standartas buvo logiškas ir natūralus pirmųjų naftos gamintojų žingsnis. 1872 m. Amerikos naftos gamintojų asociacija oficialiai patvirtino 42 galonų statinę kaip standartą.

Žinoma, šiandien nafta nebėra gabenama statinėse. Ji gabenama tanklaiviais ir vamzdynais. Tačiau naftos statinė, kaip matavimo vienetas, išliko pasaulinės prekybos nafta praktikoje.

Mitas apie mėlynąją statinę, arba Kodėl statinei žymėti vartojama santrumpa „bbl”? Dar vienas klausimas, kuris man jau seniai neduoda ramybės: kodėl statinės žymėjime (bbl) yra dvi raidės „b”, nors angliškame žodyje barrel yra tik viena „b”?
Populiarus gandas sako, kad ši santrumpa kilusi iš žodžių junginio blue barrel. Tiesa ta, kad ankstyvojoje „Standard Oil Company” praktikoje naftos statinės buvo dažomos mėlyna spalva. Mėlyna statinė buvo tarsi garantija, kad jos tūris yra 42 galonai.

Nors ši versija labai plačiai paplitusi, iš tikrųjų tai mitas. Jei pasigilinsite, pamatysite, kad santrumpa bbl buvo vartojama gerokai anksčiau nei atsirado naftos pramonė ir „Standard Oil” su savo „šventąja mėlyna statine”. Įvairūs krovinių (medaus, romo, banginių aliejaus ir kitų prekių) gabenimo dokumentai patvirtina, kad santrumpa bbl buvo naudojama jau XVIII amžiuje.

1764 m. rugsėjo 11 d. laivo „Brig Sally” krovinio deklaracija
(atidžiai perskaičius matyti, kad naudojama santrumpa bbl).

Yra ir kitų hipotezių apie santrumpos bbl kilmę. Pavyzdžiui, kai kurie mano, kad bbl buvo naudojama daugiskaitai žymėti. T. y. viena statinė yra 1 bl, dvi statinės – 2 bbl ir t. t. Kiti mano, kad santrumpa bbl buvo vartojama žodžiui „barelis”, kad būtų išvengta painiavos su žodžiu „bala”. T. y. 1 bl yra viena bala, o 1 bbl – viena statinė.

Pastaroji hipotezė man atrodo labiausiai tikėtina. Tačiau man nepavyko rasti vienareikšmiško atsakymo. Apskritai tiesa yra kažkur netoli. O kaip buvo iš tikrųjų, atrodo, niekada nesužinosime….

Taip pat skaitykite:  Jei šalia kelio matote apleistą vežimėlį, reikėtų neskubėti lipti iš transporto priemonės

Ar jums patiko straipsnis? Pasidalykite juo su draugais socialiniame tinkle „Facebook”:

484
Patiko? Pasidalink! Ačiū.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas