Ar tikrai būtina rudenį sugrėbti visus nukritusius lapus kieme? Sodo specialistai atskleidžia tiesą ir paaiškina, kodėl lapus geriau naudoti kompostui, o ne juos išmesti. Kompostavimas iš lapų yra puikus būdas pasigaminti natūralias organines trąšas, kurios ne tik pagerina dirvožemio struktūrą, bet ir praturtina jį svarbiomis maisto medžiagomis.
Kompostavimas iš lapų – puikus sprendimas jūsų sodui
Nukritę lapai yra ne tik rudens rūpesčiai, bet ir puiki medžiaga kompostui. Kompostas, pagamintas iš lapų, prisotina dirvožemį reikalingomis maistinėmis medžiagomis, o jo struktūrą padaro purią ir tinkamą augalų šaknims. Be to, tokia trąša veikia kaip mulčias, apsaugantis augalus nuo šalčio žiemą.
Lapų kompostas taip pat gali padidinti daržo derlių, ypač jei naudojate beržų, ąžuolų, klevų, gluosnių, tuopų, uosių, graikinių riešutų ar net vaismedžių lapus. Svarbiausia taisyklė – prieš dedant lapus į kompostą, juos reikia susmulkinti, kad būtų lengviau ir greičiau perdirbami.
Kaip tinkamai kompostuoti lapus
Kompostavimo procesas trunka apie 1-2 metus, tačiau jis gali būti pagreitintas reguliariai perkasant turinį. Norint pasiekti geriausių rezultatų, kompostą reikia laikyti purų ir gerai vėdinamą. Geriausia kompostuoti dideliuose polietileniniuose maišuose – prieš dedant lapus, jie turi būti šiek tiek sudrėkinti, tada užrišti maišus ir padaryti mažas skylutes, kad patektų oro.
Alternatyva – komposto krūva arba duobė. Į tokią krūvą galima pridėti ne tik lapų, bet ir šiaudų bei žolės, kad kompostas būtų dar kokybiškesnis.
Komposto drėgmė – svarbus veiksnys
Kompostas turi būti nuolat drėgnas, tačiau svarbu neperlieti. Drėgmės balansas yra pagrindinis faktorius, lemiantis, ar kompostas išsivystys tinkamai. Tinkamai prižiūrimas kompostas ne tik taps naudinga trąša, bet ir sumažins atliekų kiekį jūsų sode.
Tad jei rudenį jūsų kieme krenta lapai, verčiau pagalvokite apie jų panaudojimą. Natūralus lapų kompostas – tai ne tik naudinga jūsų sodui, bet ir aplinkai draugiška išeitis.
