Užsitęsusio streso, nerimo, netekčių ir nestabilumo sąlygomis ukrainiečių psichinė sveikata tapo itin pažeidžiama. Vis daugiau žmonių kreipiasi pagalbos į psichoterapeutus, o kai kuriais atvejais pradeda vartoti antidepresantus. Ir čia dažnai kyla baimė: „Ar nuo šių vaistų priaugsiu svorio?“
Antidepresantai: ne tik sielai, bet ir hormonų pusiausvyrai
„Antidepresantai dažnai turi savybę sumažinti kortizolio, streso hormono, kuris taip pat turi įtakos svorio augimui, kiekį“, – aiškina Natalija Samoilenko.
Lėtinio streso būsenoje organizmas išskiria daugiau kortizolio. Tai suaktyvina energijos taupymo mechanizmus:
- medžiagų apykaitos sulėtėjimas,
- riebalų kaupimasis, ypač centrinėje kūno dalyje (pilve, nugaroje),
- apetito sutrikimas, dažnai sukeliantis persivalgymą.
Kai antidepresantai pradeda veikti, jie:
- stabilizuoti nuotaiką ir hormonų lygį,
- sumažinti kortizolio kiekį,
- normalizuoti miegą,
- padėti sumažinti nerimą keliančius valgymo įpročius.
Taigi, svorio metimas tampa įmanomas ne dėl pačios tabletės, o dėl bendros kūno būklės pagerėjimo.
Ar kai kurie antidepresantai tikrai sumažina apetitą?
Taip, kai kurie šiuolaikiniai antidepresantai gali sumažinti apetitą kaip šalutinį poveikį arba net kaip gydomąją savybę.
Tačiau svarbu: organizmo reakcija yra individuali. Vienų žmonių apetitas gali sumažėti, kitų – padidėti. Štai kodėl vaistą turėtų skirti tik psichiatras, atsižvelgdamas į jūsų sveikatos istoriją, polinkius ir gretutines diagnozes.
Kodėl svoris gali padidėti depresijos metu
Iš tiesų, patys psichoemociniai sutrikimai dažnai sukelia svorio augimą, net prieš vartojant bet kokius vaistus.
Štai kaip tai veikia:
- Stresas → kortizolis → padidėjęs apetitas
- Depresija → sumažėjusi energija → mažiau judėjimo
- Prastas miegas → hormonų sutrikimai → alkis net ir be fizinių poreikių
- Emocinis persivalgymas → svorio padidėjimas
„Tokiais atvejais tinkamai parinktas antidepresantas, priešingai, padeda, nes pacientas pagaliau gali grįžti prie įprasto gyvenimo būdo“, – pažymi Samoilenko.
Mitai apie antidepresantus ir „hormonus, kurie jus storina“
„Labai dažnai pacientai bijo antidepresantų, taip pat ir hormoninių vaistų – jie mano, kad jie būtinai sukelia svorio augimą. Tačiau tai mitai, kuriuos šiuolaikinė medicina jau seniai paneigė“, – pabrėžia gydytojas.
Iš tiesų, senesnės kartos antidepresantai galėjo sukelti padidėjusį apetitą. Tačiau šiandien psichiatrai naudoja modernius vaistus, pritaikytus individualiems poreikiams.
Panašiai ir hormonų terapija (pavyzdžiui, moterims menopauzės metu) nebūtinai lemia svorio augimą – priešingai, ji dažnai padeda stabilizuoti medžiagų apykaitą, jei tinkamai parinkta.
Depresijos gydymas dietologui visada yra palengvėjimas. Nes kai žmogus vėl nori gyventi, judėti ir planuoti, prasideda tikras pokytis. O svoris yra tik viena iš to pasekmių.
Jei dėl nerimo jaučiate užsitęsusią prislėgtą nuotaiką, nuovargį, apatiją ar svorio augimą, nedelskite. Psichiatro ar psichoterapeuto konsultacija – ne silpnumo požymis, o pirmas žingsnis naujo, kokybiško gyvenimo link.
